Emekliler İçin Vergi Muafiyeti Nasıl Uygulanır

Emekliler İçin Vergi Muafiyeti Nasıl Uygulanır

Emekliler ile eşleri için tanınan emlak vergisinden muafiyet nedir, şartları nelerdir?

Ayrıntılar Neler?

Ev sahipleri tarafından belediyelere ödenen emlak vergisinde ikinci taksiti son ödeme tarihi 2 Aralık olarak belirlendi. Konutun rayiç bedelinin binde biri, büyükşehirlerde ise binde ikisi oranında vergi ödenmektedir. İşyerleri içinse rayiç bedelin binde 2'si, büyükşehirlerde ise binde 4'ü oranında vergi alınmaktadır. İşte emekliler belirli şartlarla bu vergilerden muaf olabiliyor.

Hiçbir geliri olmayan 18 yaşından büyük ev hanımları, işsizler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul yetimleri ve SGK tarafından atanan aylıktan başka geliri olmayanlar vergiden muaf oluyor. Bu kapsamda SGK tarafından atanan emekli maaşından başka maaşı olmayan emekliler vergiden muaf olabiliyor. Emeklinin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evi varsa emlak vergisinden muaf oluyor. Eğer emeklilikten başka maaş alınıyorsa ya da birden fazla evi varsa emlak vergisi ödemesi gerekiyor.

Emeklinin tek bir evi varsa bu evde otursa ya da kiraya verse bile vergi istisnası uygulanmaktadır. İlla ki o konutta oturması şart değildir.

Eğer bir ev üzerinde emekli ile başka kişilerin hissesi varsa, emekli hissesi oranında vergiden muaf oluyor. Vergi istisnası sadece Türkiye’den emekli olanlar için geçerlidir. Yurt dışından emekli olanlar vergiden muaf değildir.

Engelli, gazi ve dul yetimler ise her halükarda vergiden muaf oluyor. Başka bir yerden gelir elde etmeleri muafiyet sağlamıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.