Emeklilik İçin Hizmet Süresi ile Sigortalılık Süresi Aynı Değil

Emeklilik İçin Hizmet Süresi ile Sigortalılık Süresi Aynı Değil
Emeklilik İçin Hizmet Süresi ile Sigortalılık Süresi Aynı Değil
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Farkları Nelerdir?

SGK’da değişikliğin yapıldığı 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK (4/a), Bağ-Kur (4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) kapsamında 3 sigortalılık kolu vardı.  İşte bu kişiler emeklilik için kademeli yaş hükümlerine tabidir. Bu nedenle emeklilik hesabı oldukça karmaşıktır. Ayrıca hesaplama yapılırken sigortalılık süresi ile hizmet süresinin aynı anlaşılması da yanlışlıklara sebep olmaktadır. 

Sigortalılık Süresi Değil Hizmet Süresi Önemli

Uzun vadeli sigorta kollarında ilk defa çalışmaya başlanılan tarih ile emekli aylığı bağlanması için yazılı başvuruda bulunulan tarih arasında süre, sigortalılık süresidir. Uzun vadeli sigorta kolları ise malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarıdır. Yani ilk sigortalılık tarihinden emeklilik tarihine kadar geçen süre sigortalılık süresidir denilebilir. Bu sürenin tamamında sigortalı olmak gerekmez. Sigortalılık süresi daha çok erken yaşta sigortalı olmak noktasında önem kazanır. 

Sigortalının sigortalılık süresi içinde prim ödediği günleri ifade eder. Yani fiilen çalışma yapılan ve sigorta primi ödenen süreyi ifade eder. Emekli olmak için yazılı başvuru yapılan tarihe kadar geçen tüm prim ödenen günlerin toplamıdır.

Emeklilik için sigortalılık süresi değil, hizmet süresi esastır. SGK’da yapılan değişikliklerle sigortalılık süresinin fazla olması emeklilik için bir şey değiştirmez. Emeklilik şartları hizmet süresinden hesaplanır.

Emeklilik İçin Hizmet Süresi ile Sigortalılık Süresi Aynı Değil

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın