Emeklilik İçin Hizmet Süresi ile Sigortalılık Süresi Aynı Değil

Emeklilik İçin Hizmet Süresi ile Sigortalılık Süresi Aynı Değil

Emeklilik şartlarının hesabında gerekli olan sigortalılık süresi ile hizmet süresi aynı değildir.

Farkları Nelerdir?

SGK’da değişikliğin yapıldığı 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK (4/a), Bağ-Kur (4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) kapsamında 3 sigortalılık kolu vardı.  İşte bu kişiler emeklilik için kademeli yaş hükümlerine tabidir. Bu nedenle emeklilik hesabı oldukça karmaşıktır. Ayrıca hesaplama yapılırken sigortalılık süresi ile hizmet süresinin aynı anlaşılması da yanlışlıklara sebep olmaktadır. 

Sigortalılık Süresi Değil Hizmet Süresi Önemli

Uzun vadeli sigorta kollarında ilk defa çalışmaya başlanılan tarih ile emekli aylığı bağlanması için yazılı başvuruda bulunulan tarih arasında süre, sigortalılık süresidir. Uzun vadeli sigorta kolları ise malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarıdır. Yani ilk sigortalılık tarihinden emeklilik tarihine kadar geçen süre sigortalılık süresidir denilebilir. Bu sürenin tamamında sigortalı olmak gerekmez. Sigortalılık süresi daha çok erken yaşta sigortalı olmak noktasında önem kazanır. 

Sigortalının sigortalılık süresi içinde prim ödediği günleri ifade eder. Yani fiilen çalışma yapılan ve sigorta primi ödenen süreyi ifade eder. Emekli olmak için yazılı başvuru yapılan tarihe kadar geçen tüm prim ödenen günlerin toplamıdır.

Emeklilik için sigortalılık süresi değil, hizmet süresi esastır. SGK’da yapılan değişikliklerle sigortalılık süresinin fazla olması emeklilik için bir şey değiştirmez. Emeklilik şartları hizmet süresinden hesaplanır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.