Emeklinin Enflasyon Zammı Ne Oldu

Emeklinin Enflasyon Zammı Ne Oldu
Emeklinin Enflasyon Zammı Ne Oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Aylık Enflasyon Kadar Zam

Ülkemizde yaşayan milyonlarca emekli 2020 yılının gelmesiyle birlikte maaş zammı alacak. Zam oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre belli olacak. Beklenen verilerin açıklanması ile zam oranı da belli oldu. 2019 yılının ikinci altı ayına ilişkin enflasyon oranı yüzde 5.71 olarak gerçekleşti. Bu orana göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon zammı alacaktır.

Memur ve memur emeklisinin zam oranı ise toplu sözleşmeye göre belirlenir. Bu sözleşmeye göre yüzde 4+enflasyon zammı olarak anlaşılmıştı. İşte enflasyon oranı burada önem kazanıyor. 2019’un ikinci yarısında enflasyon yüzde 5’i aştığı için emekli enflasyon farkı alacaktır. Ancak zam oranlarının kesinleşmesi için Aralık ayına ilişkin verilerin de açıklanması gerekiyor. Aralık enflasyonun da eklenmesi ile birlikte 2020’de alınacak olan zam kesin olarak belli olacak.

Son birkaç aydır tek haneye inen enflasyon Kasım ayında yeniden çift haneye çıktı. Bu yüzden Aralık ayının enflasyon oranı merak ediliyor. Ancak 12 aylık TÜFE oranının yüzde 6.65 olması beklenmektedir. Eğer bu tahmin doğru olursa SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.65, memur emeklileri ise yüzde 1.65 enflasyon zammı alacaktır. Kesin veriler için Aralık ayı sonunda verilerin açıklanması bekleniyor.

Emeklinin Enflasyon Zammı Ne Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın