Erken Emeklilik İçin İhtimaller

Erken Emeklilik İçin İhtimaller

Uzun yıllardır çalışan emekçiler erken emeklilik için ellerinden gelen bazı fırsatları mutlaka değerlendirmelidir.

Erken Emeklilik İçin Borçlanma

Emekli olmak için temel şart istenen yaş ve primin sağlanmasıdır. Bunlar dolmadığı takdirde emeklilik ertelenecektir. Bir an önce emekli olmayı isteyenler bazı ihtimalleri değerlendirerek prim şartını daha erken doldurabilirler. Yaş içinse maalesef beklemek gerekiyor.

1) Kadın çalışanlar emeklilikte bir nebze daha şanslıdır. Çünkü doğum borçlanması yapmaları halinde 6 yıla kadar daha erken emekli olabiliyorlar. Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılabilmektedir. Her çocuk için 2 yıl borçlanma imkanı vardır. 

2) Erkekler ise askerlik borçlanması yapabiliyor. Askerlik borçlanması 1 yıla kadar yapılabilmektedir. 

3) Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay olarak eğitim alınan okullar için de toplu ödeme almak mümkündür. eğitim borçlanması denilen bu durum sayesinde 1 yıl daha erken emekli olmak mümkündür. 

4) Yıpranma hakkıyla erken emeklilik ise yıpratıcı işlerde çalışan kanunla belirlenen sınırlı sayıdaki meslek için geçerlidir. Fiili hizmet zammı denilen bu paydan sağlık çalışanları ya da güvenlik çalışanları gibi riskli işlerde çalışan kişiler yararlanıyor. Belirlenen bu mesleklerde çalışan kişilere, çalıştıkları her yıl için 90 gün fiili hizmet zammı veriliyor. Yıpranma payı alan kişi 420-540 gün prim ödeme ile emekliliğe hak kazanabilecektir. Ayrıca yaş şartını da öne çekecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.