Erken Emeklilik İçin İhtimaller

Erken Emeklilik İçin İhtimaller
Erken Emeklilik İçin İhtimaller
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken Emeklilik İçin Borçlanma

Emekli olmak için temel şart istenen yaş ve primin sağlanmasıdır. Bunlar dolmadığı takdirde emeklilik ertelenecektir. Bir an önce emekli olmayı isteyenler bazı ihtimalleri değerlendirerek prim şartını daha erken doldurabilirler. Yaş içinse maalesef beklemek gerekiyor.

1) Kadın çalışanlar emeklilikte bir nebze daha şanslıdır. Çünkü doğum borçlanması yapmaları halinde 6 yıla kadar daha erken emekli olabiliyorlar. Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılabilmektedir. Her çocuk için 2 yıl borçlanma imkanı vardır. 

2) Erkekler ise askerlik borçlanması yapabiliyor. Askerlik borçlanması 1 yıla kadar yapılabilmektedir. 

3) Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay olarak eğitim alınan okullar için de toplu ödeme almak mümkündür. eğitim borçlanması denilen bu durum sayesinde 1 yıl daha erken emekli olmak mümkündür. 

4) Yıpranma hakkıyla erken emeklilik ise yıpratıcı işlerde çalışan kanunla belirlenen sınırlı sayıdaki meslek için geçerlidir. Fiili hizmet zammı denilen bu paydan sağlık çalışanları ya da güvenlik çalışanları gibi riskli işlerde çalışan kişiler yararlanıyor. Belirlenen bu mesleklerde çalışan kişilere, çalıştıkları her yıl için 90 gün fiili hizmet zammı veriliyor. Yıpranma payı alan kişi 420-540 gün prim ödeme ile emekliliğe hak kazanabilecektir. Ayrıca yaş şartını da öne çekecektir.

Erken Emeklilik İçin İhtimaller

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın