Eskişehir Uçak Mühendislerinin Adresi Olacak

Eskişehir Uçak Mühendislerinin Adresi Olacak

Havacılık alanında öncü olan Eskişehir’de uçak mühendisliği bölümü açılarak havacılık için nitelikli personel yetiştirilecektir.

Havacılık Şehrinde Mühendis Yetişecek

Eskişehir havacılık alanında öncülük eden ilimizdir. Havacılık için üretim ve eğitim imkanlarının yanı sıra milli savunma için de pek çok kaynak kuruluş vardır. Bu konumunu desteklemek için adımlar atılmaya devam ediyor. 

Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bulunuyor ancak Eskişehir’de uçak mühendisliği bölümü yoktur. İşte bu konuda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak bir adım attı. YÖK’e ‘Uçak Mühendisliği Bölümü’ kurulması için başvuru yapıldı. 31 Aralık 2019’da toplanan YÖK Yürütme Kurulu ise bu talebi kabul etti. Yakın dönemde Eskişehir’de uçak mühendisliği okumak mümkün olacaktır. Hava kuvvetleri komutanlığı da bu bölümün kurulmasını destekleyecektir. Uçak firmaları ile görüşerek bu bölüm öğrencileri için burs imkanları da sağlanacaktır. 

Böylece Eskişehir’in havacılık misyonu daha çok desteklenecektir. Havacılık alanında eğitim almak ve kariyer yapmak isteyen kişiler öncelikle Eskişehir’i tercih edecektir. Bu alanda kendini geliştirme ve çalışma imkanları yüksek olduğundan oldukça avantajlıdır. Ayrıca Eskişehir’de açılacak olan bu bölüme yurtdışında çalışan bu alandaki bilim insanlarının kazandırılması amaçlanıyor.

Kurulacak olan bölümde öncelikli olarak insanlı ve insansız hava araçlarına uçak mühendisi yetiştirmek ana amaç olacaktır. Yani mühendisler yerli teknolojilerin gelişimi için çalışacaklardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.