Evde Çamaşır Kurutmak Sağlığa Zararlı mı?

Evde Çamaşır Kurutmak Sağlığa Zararlı mı?
Evde Çamaşır Kurutmak Sağlığa Zararlı mı?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evde Çamaşır Kurutmayın

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihal Başay, kış ayları geldiği için çamaşırlar konusunda uyardı. Havaların sıcak ve güneşli olduğu zamanlarda balkonda kurutulan çamaşırlar, kışın gelmesiyle eve hapsoldu. Ancak evin içinde çamaşır kurutmak tehlikeli olabiliyor. Çünkü içerdeki çamaşırın nemi yüzde 30 oranında artıyor. Bu da çamaşırın daha geç kuruması anlamına geliyor. İçerde oluşan nem, evde küfe sebep olabileceği gibi sağlığa da zararlıdır. Astım ve akciğerde iltihap gibi hastalıklara sebep olabiliyor. Uzun süre içerde çamaşır kurutulması halinde bu risk daha da artıyor. 

Evde çamaşır kuruturken oluşan diğer bir risk ise çamaşır deterjanlarının havaya karışmasıdır. Nem ile deterjan kokusu tüm eve dağılacaktır. Deterjanlardaki kimyasallar solunacağı için sağlığa zararlıdır. Mümkünse organik içerikli ve kokusuz deterjanlar seçilmelidir. Ayrıca çamaşırlar yüksek devirde sıkılmalıdır ki içinde su seviyesi en aza insin.

Neler Yapılabilir?

Evde çamaşır kurutmak istemeyenler için en kolay çözüm kurutma makinesi almak olabilir. Ancak içerde kurutmak gerekiyorsa çamaşırlar en az kullanılan odaya asılmalıdır. Özellikle yatılan ya da oturulan odalara asmamak gerekir. Kapıya ya da pencereye yakın olan yerlere asarak ara ara havalandırmak iyi olacaktır. Hava güzelse çamaşırlar dışarıya çıkarılarak kısa sürede kuruması sağlanmalıdır.

Evde Çamaşır Kurutmak Sağlığa Zararlı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın