YDS Sonuçları Açıklandı

YDS Sonuçları Açıklandı

ÖSYM tarafından İngilizce alanında uygulanan yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavı sonuçları dün itibariyle açıklandı.

Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yabancı dil sınavları yapılmaktadır. Son olarak 1 Aralık 2019 tarihinde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2019-YDS/3) yapılmıştı. İngilizce alanında yapılan bu sınava giren adaylar merakla sonuçları bekliyordu. ÖSYM tarafından beklenen ilan yayınlandı.

Sonucunu öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM AİS sistemine TCKN ve şifre ile giriş yapabilir. AİS sisteminde adaylarının cevap kağıtlarının görüntüleri ve yaptıkları işaretlemeler de yer almaktadır. Böylece karşılaştırma yaparak sonuca itiraz edebilirler. Bu bilgiler sistemde 10 gün süreyle açık olacaktır. Adaylar sonuçlarını irdelemek acele etmeliler, aksi takdirde kaldırılacaktır. 

YDS Sonucu Eşdeğerlik

YDS, ÖSYM tarafından yurtiçinde yapılan bir sınavdır. Genellikle akademik kariyer planlayan adaylar bu sınava girmektedir. Ancak akademik kariyer sadece yurt içinde değil, yurtdışında da yapılmaktadır. işte bu yüzden uluslar arası alanda kabul gören TOEFL ile eşdeğerliği önemlidir.

ÖSYM tarafından belirlenen yabancı dil sınavı eşdeğerlik tablosuna göre başvurular yapılabilir. Yerli İngilizce sınavları olan KPDS-ÜDS-YDS’nin uluslar arası sınavlar olan CPE, CAE, TOEFL iBT, PTE Akademik ile eşdeğerliği ÖSYM tarafından belirlenmiştir. YDS 100 puanı A düzeyine, 90- B ve 80-C’ye tekabül etmektedir. Bu seviyelerle yurtdışında eğitim almak için başvuru yapmak mümkündür.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.