Göz Tembelliği 7 Yaşına Kadar Tedavi Edilmelidir

Göz Tembelliği 7 Yaşına Kadar Tedavi Edilmelidir
Göz Tembelliği 7 Yaşına Kadar Tedavi Edilmelidir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendisi Düzelmez, Tedavi Şart

Çocukların görme duyusu doğduktan sonra da gelişmeye devam eder. Bu gelişim yaklaşık 7 yaşında sona erer. Şaşılık, göz tembelliği gibi hastalılar gözün gelişimini tamamlamadan önce mutlaka tedavi edilmelidir. Bu hastalıklar kendiliğinden geçmeyeceği için tedavi şarttır. Göz hastalıkları doğuştan olabileceği gibi erken doğum, ateşli hastalık, genetik yatkınlık ya da travma sonucu oluşabilir.

Şaşılık denilen göz kayması halinde bir göz düz bakarken diğer farklı yönlere bakacaktır. Toplum yüzde 2-4 arasında şaşılık görülmektedir. Bebekler doğduğundaki ilk 3 ayda görülen şaşılık sonradan geçiyorsa şaşılık değildir. Bebeklerde görülen burun kökü basıklığı sebebiyle iki göz içe bakıyormuş gibi görünebilir. Bu durum yalancı şaşılıktır ve tedavi gerekmez. 

Nasıl Tedavi Edilebilir?

Çocukluk döneminde gerekli tetkikler yapılarak teşhis koyulmalıdır. Genellikle hastanın durumuna özel olarak gözlük belirlenir. Eğer göz tembelliği de varsa damlalar ve daha nitelikli gözlükler ile tedavi edilmelidir. Göz tembelliği tedavisi için göz kapaması hem ucuz hem de kolay bir yöntemdir. Sağlıklı göz göz pedleri ile kapatılarak diğer gözün çalışması sağlanır.

Bu yöntemlerle tedavi mümkün olmazsa göz kaslarına cerrahi müdahale yapılabilecektir. Kas gücünün arttırılması ya da azaltılması ile tedavi edilir. İleri yaştaki şaşılık ise genellikle gözlük ya da botoksla tedai edilir.

Göz Tembelliği 7 Yaşına Kadar Tedavi Edilmelidir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın