Grip Olanlar Hastaneye Değil Aile Hekimine Gitsin

Grip Olanlar Hastaneye Değil Aile Hekimine Gitsin

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda gribe yakalananların hastanelere ve acillere gitmek yerine aile hekimlerine başvurmaları tavsiye edildi.

Grip Vakaları Normal Seyirde

Sağlık Bakanlığı, grip şikayeti nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvuranların sayısında geçen yıla göre %10 oranında artış yaşandığını açıkladı. Grip vakalarının sayısında ise bariz bir fark olmadığı ifade edildi. Acil servislerin grip gibi nispeten basit vakalarla meşgul edilmemesi adına hastaların öncelikli olarak aile hekimlerine başvurmaları tavsiye edildi. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ekim ayı ile Ocak ayları arasında üst solunum yolu enfeksiyonu şikâyetlerinde artış yaşanmasının normal olduğunu ifade etti. Bu şikayetlerin ise baharın gelmesi ile birlikte azalmaya başlayacağı da ifade edildi. 

Domuz Gribi Normal Grip Ajanı Kabul Edildi 

2009 yılında patlak veren ve halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün artık domuz gribi olarak nitelendirilmediği de yapılan açıklama içerisinde yer aldı. Domuz gribi virüsü diğer grip virüsleri ile aynı kategoride sınıflandırılmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığı üst solunum fonksiyonu hastalıklarına yakalanan kimselerin istirahat etmeleri gerektiğine dikkat çekti. En az 48 saatlik dinlenme sonrasında bağışıklık sisteminin güç kazanmaya başlayacağı belirtildi. Ayrıca vatandaşların hastalığa yakalanmamak için hijyene dikkat etmeleri de tavsiyeler arasında yer aldı. Öksürme ve hapşırma esnasında mendil kullanılması ya da kolun iç kısmının kullanılması da oldukça önemlidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.