Güvenlik Soruşturması İçin Yargı Kararları MEB Tarafından Uygulanmıyor

Güvenlik Soruşturması İçin Yargı Kararları MEB Tarafından Uygulanmıyor

MEB tarafından güvenlik soruşturması olumsuz olduğu için atanamayan kişiler hakkındaki lehe kararlar MEB tarafından uygulanmıyor.

Öğretmenler Hak Kaybına Uğruyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuya tüm alımlarda güvenlik soruşturması yapılması kararı AYM’ya taşınmıştı. AYM özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesi ile güvenlik soruşturması yapılması kararını iptal etti. Yeni düzenleme çıkana kadar ise güvenlik soruşturmaları yapılmıyor. Ancak AK Parti tarafından yasa teklifi hazırlandı ancak henüz yasa çıkmadı.

Güvenlik soruşturmaları uygulamada çok farklılık yarattığı için memur olmak isteyenler mağdur oluyordu. Alakasız bir isnattan ya da bir yakınının durumundan ötürü hak kayıpları yaşanıyordu. Bu adaylar yargı yoluna başvurarak lehlerine karar alabiliyor. Ancak bu kararlar MEB tarafından uygulanmıyor. Gerekçe ise güvenlik soruşturması hakkında yapılacak olan yeni yasa beklentisidir. Ne zaman ve nasıl çıkacağı belli bile olmayan bir yasa hukuki gerekçe olamaz. Adaylar bu yasayı aylarca, yıllarca bekleyebilir ve mağduriyetleri daha da katlanır. 

Yasa Ne Diyor?

Anayasanın 138. Maddesi gereği yasama ve yürütme organları yargı kararlarını uygulamak zorundadır. Bu kararlar değiştirilemez ve geciktirilemez, aynen uygulanır. İYUK kanununda da aynı düzenleme yer almaktadır. Tüm kamu kurumları yargı kararlarının uygulanması konusunda yasaya uygun davranırken, yalnızca MEB yargı kararlarını bekletmektedir. Halbuki yargı kararları, idareye tebliğinden itibaren 30 gün içinde uygulanmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.