Yargıtay: Sigortasız Çalışan Emekli Olabilir

Yargıtay: Sigortasız Çalışan Emekli Olabilir

Yargıtay’dan kayıt dışı çalışan kişilerin emekli olmasını sağlayacak emsal bir karara imza atıldı.

Kayıt Dışı Çalışan Hakkını Alacak

Ülkemizde pek çok kişi kayıt dışı çalışabilmektedir. Özellikle mevsimlik işçilerde çalışan kişiler sigortasız çalıştırılmaktadır. Tarım, tekstil ve inşaat sektörlerinde kayıt dışılık oldukça yüksektir. İşte bu durumda işçiler emekli olamıyorlardı. Bir işçinin açtığı davada Yargıtay işçiler lehine karar verdi. 

Çalışmasına rağmen sigortası ödenmeyen işçiler hizmet tespit davası açabilecektir. Bu dava işçinin işten ayrılmasından itibaren 5 yıl içinde açılmalıdır. Aksi takdirde zaman aşımına uğrayacaktır. Eğer işveren, SGK'ya işe giriş bildirgesi vermişse dava zamanaşımına tabi değildir. 

Yaşanan somut olayda 68 yaşındaki vatandaş emeklilik için gün ve yaş şartını doldurmuştur ancak primleri ödenmediği için eksiktir. Bu yüzden iş mahkemelerinde dava açmıştır. Bu davada işçinin 6 bin 74 gün çalışması olduğunun tespit edilmesi istendi. Mahkeme işçinin 4 bin 964 gün sigortalı çalışmasını belirledi. Bu karar Yargıtayca da onandı. 

İşçi mahkeme kararı ile birlikte SGK’ya yaptığı başvuru reddedildi. İşçi yeniden iş mahkemesinde dava açarak mahkeme kararı verildiği tarihten itibaren emekli aylığı ödenmesine karar verilmesini istedi. Yerel mahkemenin reddettiği davada Yargıtay kararı bozdu. Yüksek mahkeme kararında ödenmeyen primlerin işverenden tahsil edilmesinin SGK'nın görevi olduğunu hatırlattı. Bu karardan sonra SGK tarafından işçiye emekli maaşı bağlandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.