Yargıtay: Sigortasız Çalışan Emekli Olabilir

Yargıtay: Sigortasız Çalışan Emekli Olabilir
Yargıtay: Sigortasız Çalışan Emekli Olabilir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayıt Dışı Çalışan Hakkını Alacak

Ülkemizde pek çok kişi kayıt dışı çalışabilmektedir. Özellikle mevsimlik işçilerde çalışan kişiler sigortasız çalıştırılmaktadır. Tarım, tekstil ve inşaat sektörlerinde kayıt dışılık oldukça yüksektir. İşte bu durumda işçiler emekli olamıyorlardı. Bir işçinin açtığı davada Yargıtay işçiler lehine karar verdi. 

Çalışmasına rağmen sigortası ödenmeyen işçiler hizmet tespit davası açabilecektir. Bu dava işçinin işten ayrılmasından itibaren 5 yıl içinde açılmalıdır. Aksi takdirde zaman aşımına uğrayacaktır. Eğer işveren, SGK’ya işe giriş bildirgesi vermişse dava zamanaşımına tabi değildir. 

Yaşanan somut olayda 68 yaşındaki vatandaş emeklilik için gün ve yaş şartını doldurmuştur ancak primleri ödenmediği için eksiktir. Bu yüzden iş mahkemelerinde dava açmıştır. Bu davada işçinin 6 bin 74 gün çalışması olduğunun tespit edilmesi istendi. Mahkeme işçinin 4 bin 964 gün sigortalı çalışmasını belirledi. Bu karar Yargıtayca da onandı. 

İşçi mahkeme kararı ile birlikte SGK’ya yaptığı başvuru reddedildi. İşçi yeniden iş mahkemesinde dava açarak mahkeme kararı verildiği tarihten itibaren emekli aylığı ödenmesine karar verilmesini istedi. Yerel mahkemenin reddettiği davada Yargıtay kararı bozdu. Yüksek mahkeme kararında ödenmeyen primlerin işverenden tahsil edilmesinin SGK’nın görevi olduğunu hatırlattı. Bu karardan sonra SGK tarafından işçiye emekli maaşı bağlandı.

Yargıtay: Sigortasız Çalışan Emekli Olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın