İstanbullular İçin Uyuz Alarmı

İstanbullular İçin Uyuz Alarmı
İstanbullular İçin Uyuz Alarmı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uyuz Nedir? Nasıl Korunmak Gerekir?

İstanbul Sağlık Meslek Odaları Koordinasyonu İstanbul’da uyuz vakalarının arttığını belirterek vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.  Uyuz hastalığının belirtileri, tedavisi ve korunma yöntemleri vatandaşlarla paylaşıldı. 

Uyuz hastalığı kaşıntı ile kendisini gösterir ve döküntü ile devam eder. Uyuz olan kişilerden diğerlerine hastalık bulaşabilir. Kış aylarında kapalı ortamlarda çokça vakit geçirildiğinden bulaşması daha kolaydır. Bu yüzden de uyuz vakaları şu anda İstanbul’da artış göstermektedir. 

Uyuz parazitlerle bulaşan bir hastalıktır. Her yaş ve cinsiyette görülme riski aynıdır. Sosyo ekonomik durumu düşük olan gruplarda daha çok görülür. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için bakım evi, yurtlar gibi insanların toplu yaşadığı yerlerde daha sık rastlanır. 

Uyuz olan kişi ile 15-20 dakika bile yan yana kalmak hastalığın bulaşması için yeterlidir. Bulaştıktan sonra ise 3-6 hafta içinde şikayetler görülmeye başlar. En önemli belirtisi şiddetli kaşıntıdır. Geceleri ve sıcak duş halinde artar. En çok el parmak araları, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi gibi kıvrımlarda kaşıntı görülür. Deride küçük kabarıklar da eşlik eder. 

Uyuz tedavisi için kremler kullanılmaktadır. Ayrıca temizliğe azami şekilde dikkat etmek gerekir. Hastalık bir anda değil 2-6 hafta süre içinde geçecektir. Uyuz olan ve birlikte yaşayan kişilerin hepsi aynı anda tedavi olmalıdır. Aksi takdirde hastalık bulaşmaya devam eder.

İstanbullular İçin Uyuz Alarmı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın