İstanbullular İçin Uyuz Alarmı

İstanbullular İçin Uyuz Alarmı

İstanbul Sağlık Meslek Odaları Koordinasyonu, İstanbulluları artan uyuz vakaları konusunda uyardı.

Uyuz Nedir? Nasıl Korunmak Gerekir?

İstanbul Sağlık Meslek Odaları Koordinasyonu İstanbul’da uyuz vakalarının arttığını belirterek vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.  Uyuz hastalığının belirtileri, tedavisi ve korunma yöntemleri vatandaşlarla paylaşıldı. 

Uyuz hastalığı kaşıntı ile kendisini gösterir ve döküntü ile devam eder. Uyuz olan kişilerden diğerlerine hastalık bulaşabilir. Kış aylarında kapalı ortamlarda çokça vakit geçirildiğinden bulaşması daha kolaydır. Bu yüzden de uyuz vakaları şu anda İstanbul’da artış göstermektedir. 

Uyuz parazitlerle bulaşan bir hastalıktır. Her yaş ve cinsiyette görülme riski aynıdır. Sosyo ekonomik durumu düşük olan gruplarda daha çok görülür. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için bakım evi, yurtlar gibi insanların toplu yaşadığı yerlerde daha sık rastlanır. 

Uyuz olan kişi ile 15-20 dakika bile yan yana kalmak hastalığın bulaşması için yeterlidir. Bulaştıktan sonra ise 3-6 hafta içinde şikayetler görülmeye başlar. En önemli belirtisi şiddetli kaşıntıdır. Geceleri ve sıcak duş halinde artar. En çok el parmak araları, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi gibi kıvrımlarda kaşıntı görülür. Deride küçük kabarıklar da eşlik eder. 

Uyuz tedavisi için kremler kullanılmaktadır. Ayrıca temizliğe azami şekilde dikkat etmek gerekir. Hastalık bir anda değil 2-6 hafta süre içinde geçecektir. Uyuz olan ve birlikte yaşayan kişilerin hepsi aynı anda tedavi olmalıdır. Aksi takdirde hastalık bulaşmaya devam eder.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.