İstisnai Kadroların Kamuya Zarar Verecek Şekilde Kullanıldığı Raporlandı

İstisnai Kadroların Kamuya Zarar Verecek Şekilde Kullanıldığı Raporlandı

Kamu kurumlarında bulunan bazı istisnai kadrolara yapılan atamaların kamu zararına neden olduğu Sayıştay raporlarında yer aldı.

Basamak Olarak Kullanılmamalı

Kamuda istihdam edilen tüm personeller KPSS ile alınmamaktadır. Bazı istisnai kadrolar bulunmaktadır ki bu kadrolara sınavsız bir şekilde doğrudan atama gerçekleştirilmektedir. Ancak bu kadrolarda çalışan kişiler görev sürelerinin sona ermesi ya da görevden alınmaları durumunda işsiz kalmamak için çeşitli kamu görevlerine aktarılmaktadır. İşte bu geçiş esnasında birtakım usulsüzlükler yaşanmaktadır. Bu usulsüzlükler istisnai kadroların kamu zararına neden olduğu şeklinde yorumlanmaktadır.

Kamuda bir kadro almak isteyen kimselerin geçici bir yöntemle istisnai kadrolara alındığı ve sonrasında da başka kadrolara atandığı Sayıştay’ın gözlemleri arasında yer almıştır. Üstelik atama yapılan bir sonraki kamu görevinin gerektirdiği yetkinliklerin istisnai kadrolardan alınan personeller tarafından karşılanmadığı dahi tespit edilmiştir. İşte bu nedenlerden ötürü kamu zararının varlığından söz eden Sayıştay bu konuda gerekli işlemlerin yapılması gerektiğini belirtti.

Kamu zararına neden olan bu atamalar aynı zamanda kamu vicdanını da yaralar bir duruma gelmiştir. Öyle ki pek çok kişi KPSS için yıllarını harcamasına rağmen atanamamakta ancak bazı kişiler hiç sınav ile uğraşmadan kadro almaktadır. İşte bu adaletsizliğin giderilmesi için denetimlerin artırılması ve caydırıcı cezaların getirilmesi gereklidir. Aksi takdirde kamu kaynaklarının israf edilmesi de söz konusu olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.