İtalyanlar 3. Köprüden Çekiliyor, Çinliler Geliyor

İtalyanlar 3. Köprüden Çekiliyor, Çinliler Geliyor
İtalyanlar 3. Köprüden Çekiliyor, Çinliler Geliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüzde 51’ini Çinliler Alacak

Üçüncü Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin ortaklarından olan İtalyan Astaldi bir süredir maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu yüzden de Eylül 2018’de konkordato ilan etmişti.

Şirket çıkarlarını korumak için bu şekilde davranılması gerektiği açıklanmıştı. Ancak o tarihten beri beklenen iyileşmeler yaşanmadı. İtalyan şirket yurtdışındaki yatırımlarından biri olan Yavuz Selim Köprüsünden çekilmeye karar verdi. Şirket yüzde 51’lik hissesini 6 Çinli şirket tarafından oluşturulan konsorsiyumla devredecek. Astaldi’nin ortağı olan IC İçtaş İnşaat’a da hisse devri olacak. Bu devirlerden sonra köprünün hisseleri bir Türk, bir İtalyan, altı da Çinli firmanın elinde olacak. 6 Çinli şirketin 688.5 milyon dolar ödeyerek bu hisseleri alacağı belirtildi. 

Köprü İçin İşletme Hakkı Devam Ediyor

2012 yılında Üçüncü Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun ihalesi yapılmıştı. Bu ihalede IC İçtaş İnşaat ve İtalyan Astaldi işletim hakkını almıştı. 10 yıl 2 ay 20 günlük yatırım işletme süresi henüz sona ermedi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün temeli 29 Mayıs 2013 tarihinde atılmış ve kullanıma ise 2016 yılında açılmıştı.

Köprü kullanıma açıldıktan sonra kurların yükselmesinden ötürü köprü ücretleri pahalanmıştır. Halen de pahalanmaya devam etmektedir çünkü şirketlere verilen garanti halen sona ermemiştir.

İtalyanlar 3. Köprüden Çekiliyor, Çinliler Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın