Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığına Hukuk Branşı Eklendi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığına Hukuk Branşı Eklendi

28 Mayıs 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre Jandarma ile Sahil Güvenlik Komutanlıkları bünyesine hukuk branşı da eklendi.

Takdirle Karşılandı

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında subay olarak görev yapan kimselere farklı branşlarda eğitimler verilmekteydi. Bu sayede personellerin uzmanlık alanları oluşturulmaktaydı. Jandarma bünyesinde bu tür branşların sayısı 17 iken Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda da 3 idi. Her iki kuvvete hukuk branşının eklenmesi doğrultusunda yeni bir karar alındı. böylelikle Jandarma’da 18, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda da 4 branş olacak. 

Hukuk branşının her iki kuvvet komutanlığına da eklenmiş olması tüm herkes tarafından takdirle karşılandı. Böylelikle jandarma ve sahil güvenlik komutanlığı personellerinin kendilerini hukuk alanında geliştirmeleri sağlanacak ve alınacak kararlar hukuka daha uygun olacaktır. Bu durum idarenin muhatap kalmak zorunda olduğu hukuk süreçlerinin de azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca vatandaşlar ve personeller de hukukun daha iyi uygulanmasına şahitlik edecektir.

Tüm kesimlerden takdirle karşılanan bu uygulama en kısa süre içerisinde hayata geçirilecek. Bu eğitimleri alan subaylar avukat olarak çalışamayacak. Zira avukatlık için sigortasız bir şekilde staj yapmak gereklidir. Eğer bu konuda farklı bir istisna getirilirse bu durumda avukatlık unvanı almalarının da önü açılabilir. Subay olanlar için de bu imkanın son derece önemli olduğunu ifade etmek gerekir. Yeni gelişmeler için sitemizi takipte kalınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.