Kahramanmaraş’ta 65 Yaş ve Üzeri İçin Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Kahramanmaraş’ta 65 Yaş ve Üzeri İçin Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu aldığı son karar ile birlikte 65 yaş ve üzeri vatandaşların belli saatlerde sokağa çıkmalarını kısıtladı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok il yeni önlemler almaya devam ediyor. Maske kuralının uygulandığı illerin birçoğunda HES Kodu ile kamu binalarına giriş yapılıyor. Ayrıca birçok büyükşehir belediyesi de Bakanlar Kurulu kararı kapsamında ulaşımda HES Kodu uygulamaya başladı.

Bu kapsamda İstanbul ve İzmir başta olmak üzere birçok il ulaşım kartlarına HES Kodu entegre etmeye başladı. Belirlenen tarihten önce vatandaşların Hayat Eve Sığar uygulamasından alacakları kodları ulaşım kodlarına girmesi istendi.

Kahramanmaraş’ta Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Son olarak Kahramanmaraş ili de 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. Kahramanmaraş İli Vali Vekili Başkanlığı’nda toplanan Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, ilde bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşların saat 10:00 ve 16:00 saatleri dışında sokağa çıkmalarını yasakladı. Ancak görevi nedeniyle dışarı çıkmak zorunda olanlar, durumlarını belgeledikleri takdirde bu uygulamadan muaf tutulacak.

Böylece 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için tedbir alan illerin arasında Kahramanmaraş da katılmış oldu. Daha önce birçok il bu konuda alınan tedbirler kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için çeşitli tedbirler almıştı. Bu karar ile birlikte Kahramanmaraş’ta yaşayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar saat 10:00 ve 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Tedbirden Muaf Olanlar Kimler

65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarını kısıtlayan karar belli meslek gruplarında bulunan ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulanları kapsamamaktadır. Karar ile birlikte doktorlar, sağlık çalışanları, seçim ile iş başına gelmiş kamu görevlileri, eczacılar, işletme sahipleri, tüccar, esnaf, çiftçi, sanayici gibi meslekler karardan muaf tutulacaklar. Durumlarını belgeledikleri takdirde bu meslek grupları ve kamu görevi hizmetinde ihtiyaç duyulan meslek grupları karardan muaf tutulacak.

Karar alınma tarihinin ertesi günü tüm şehir kapsamında uygulanmaya başlayacak. Karar ile birlikte il sınırları içinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar belirlenen saatlerde sokağa çıkma konusunda serbest olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.