Kalfalık ve Ustalık Sınavlarında E-Sınav Dönemi

Kalfalık ve Ustalık Sınavlarında E-Sınav Dönemi

Çeşitli meslek dallarında kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyen adayların yazılı sınavları son 2 dönemdir elektronik sınav kapsamında yapılıyor.

Daha önceki dönemde çeşitli meslek dallarında kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyenler bulundukları yerlerdeki mesleki eğitim merkezlerine başvuru yaparak burada hem uygulama hem de yazılı sınavlarını yapıyorlardı.

Fakat MEB tarafından alınan karar doğrultusunda 2020 yılının Ocak ayından itibaren halk eğitim merkezlerine ustalık ve kalfalık belgesi almak için başvuru yapan adayların yazılı sınavları meslek eğitim merkezinde yapılacak olan uygulama sınavından sonra elektronik sınav merkezlerinde e-sınav şeklinde gerçekleştiriliyor. Bu sayede sınav dönemlerinde meslek eğitim merkezlerinde olan yoğunluğun önüne geçilerek uygulama sınavlarının çok daha rahat ve yeterli ortamlarda yapılması sağlanıyor.

40 Bin Aday Elektronik Sınav Başvurusu Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, kalfa ve usta olmak isteyen ve gerekli şartlara uygun kursiyerlere yönelik 142 daldaki teorik sınavların tamamı bilgisayar ortamına uygun hale getirilmesinden sonra 2020 yılının 1 Ocak tarihinden itibaren son 1,5 ayda 40 bin adayın e-sınav başvurusu yaptığı ve bu rakamın son yılarlın en yüksek rakamına ulaştığı bilgisi veriliyor.

Kalfalık ve ustalık sınavları 27 alan ve 142 dalda tüm Türkiye genelinde yapılıyor.  Sınavların elektronik ortamda yapılmaya başlanması ve sınav döneminin büyük şehirlerde her ay diğer şehirlerde 2 ayda bir gerçekleşiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.