Kalfalık ve Ustalık Sınavlarında E-Sınav Dönemi

Kalfalık ve Ustalık Sınavlarında E-Sınav Dönemi
Kalfalık ve Ustalık Sınavlarında E-Sınav Dönemi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha önceki dönemde çeşitli meslek dallarında kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyenler bulundukları yerlerdeki mesleki eğitim merkezlerine başvuru yaparak burada hem uygulama hem de yazılı sınavlarını yapıyorlardı.

Fakat MEB tarafından alınan karar doğrultusunda 2020 yılının Ocak ayından itibaren halk eğitim merkezlerine ustalık ve kalfalık belgesi almak için başvuru yapan adayların yazılı sınavları meslek eğitim merkezinde yapılacak olan uygulama sınavından sonra elektronik sınav merkezlerinde e-sınav şeklinde gerçekleştiriliyor. Bu sayede sınav dönemlerinde meslek eğitim merkezlerinde olan yoğunluğun önüne geçilerek uygulama sınavlarının çok daha rahat ve yeterli ortamlarda yapılması sağlanıyor.

40 Bin Aday Elektronik Sınav Başvurusu Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, kalfa ve usta olmak isteyen ve gerekli şartlara uygun kursiyerlere yönelik 142 daldaki teorik sınavların tamamı bilgisayar ortamına uygun hale getirilmesinden sonra 2020 yılının 1 Ocak tarihinden itibaren son 1,5 ayda 40 bin adayın e-sınav başvurusu yaptığı ve bu rakamın son yılarlın en yüksek rakamına ulaştığı bilgisi veriliyor.

Kalfalık ve ustalık sınavları 27 alan ve 142 dalda tüm Türkiye genelinde yapılıyor.  Sınavların elektronik ortamda yapılmaya başlanması ve sınav döneminin büyük şehirlerde her ay diğer şehirlerde 2 ayda bir gerçekleşiyor.

Kalfalık ve Ustalık Sınavlarında E-Sınav Dönemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın