Kamu Bankaları Kredi Faizlerini Yükseltti

Kamu Bankaları Kredi Faizlerini Yükseltti

Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik çalkantılar ile birlikte enflasyon ile mücadele kapsamında kamu bankaları son derece avantajlı kredi faiz oranlarını yükseltti.

Kamu bankaları tarafından pandemi sürecinde ekonomiyi hareketlendirmek ve vatandaşların ihtiyaçlarına daha uygun koşullarda erişmesi amacıyla son derece uygun faiz oranlı, uzun vadeli ve belirli süre geri ödemesiz kredi destek paketlerinin faiz oranlarında değişikliğe gidildi. Bu değişikliğin temel nedeni ise kullandırılan bu kredilerin ev, araç ve tatil fiyatlarını oldukça arttırması olarak gösteriliyor. Son dönemde yıllık enflasyon oranının çift hanelerde kalmaya devam etmesi ile birlikte kamu bankaları tarafından böyle bir adım atıldığı ön görülüyor. 

Konut Kredisi Faiz Oranları 0,87 Oldu 

Kamu bankaları tarafından gerçekleştirilen kredi faiz oranları artırımı kapsamında ilk 120 ay vadeli konut kredileri için geçtiğimi haftalarda 0.79’a çıkartılan faiz oranının 0,87'ye yükseltildiği açıklandı. İkinci el konutlar kampanyası kapsamında ilk etapta yüzde 0.74 faiz, 180 ay vade ve 1 yıl geri ödemesiz olarak hayata geçirilmişti. Bu ilk kampanyaya çok yoğun bir ilgi olmuş ve vatandaşlar âdete bu avantajlı konut kredisinden yararlanmak için atağa kalkmıştı.

Fakat daha sonra konut sahipleri tarafından fiyatların suiistimal edilerek aşırı artırılması ile birlikte kamu bankaları faiz oranlarında değişiklik yapmaya başlamıştı. Kamu bankaları faiz artırımı ile birlikte, sıfır konut alımı için kullandırılan kredilerde ilk 12 ay geri ödemesiz imkanını da kaldırdığını açıkladı. Bu kararla birlikte sıfır konut alanlar kredi ödemelerine hemen başlamak zorunda kalacaklar.

Tüketici ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi

Kamu bankaları faiz artırımını sadece konut kredilerinde yapmadı. Kamu bankaları tarafından verilen piyasa şartlarına göre son derece avantajlı koşullarda olan taşıt ve ihtiyaç kredi faiz oranlarında da büyük bir değişikliğe gidildiği görülüyor. Kamu bankaları tarafından açıklanan yeni kredi faiz oranlarına göre tüketici kredisinde ise faiz oranı 1,12'ye yükseltir liken taşıt kredisinde de 0,82 olan faizler yüzde 1,17'ye yükseltildiği bilgisine yer verildi. Bu sayede kamu bankalarından avantajlı kredi kullanma döneminin de çok büyük oranda son bulduğu ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.