Kamuya Alımlarda Güvenlik Soruşturması Kalktı mı?

Kamuya Alımlarda Güvenlik Soruşturması Kalktı mı?

AYM tarafından verilen güvenlik soruşturması yapılmaması kararı artık kamuya alımlarda soruşturma yapılmayacağı anlamına gelir mi?

Güvenlik Soruşturmasının İlkeleri Belirlenmelidir

Ana muhalefet olan CHP kamuya alımlarda güvenlik soruşturması yapılmasını yargıya taşımıştı. 29 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan AYM kararı ile güvenlik soruşturması yapılmasının özel hayata saygıyı ihlal ettiğine hükmedilmiştir.

Anayasaya göre memurlar ve kamu görevlilerinin anayasa ve kanunlara sadık kalması gerektiği hatırlatılmıştır.  Kamu hizmetinin etkin ve sağlıklı olarak yürütülmesi için kamu görevine atanmadan önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılması öngörülmüştür. Ancak bu durum kötüye kullanımlara açıktır.

AYM kararında temel olarak güvenlik soruşturması yapılmasının özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğini söylemişti. İşte bu konuda bir güvence sağlanmamıştır. Güvenlik soruşturması yapılırken memur adayının kişisel verileri elde edilmektedir. Ayrıca geçmişteki hayatı, sosyal ve ailevi hayatı, yakınları gibi daha pek çok kişinin özel hayatı ihlal edilmektedir. İşte bu konuda bir güvence sağlanmamıştır.

Güvenlik soruşturması yapılırken hangi bilgi ve belgelerin araştırılacağı, bu bilgilerin nasıl saklanacağı ve kimlerle paylaşılacağı, hangi mercilerin soruşturma yapabileceği gibi pek çok konu düzenlenmelidir.

Güvenlik soruşturması ile ilgili yukarıda saydığımız hususlar belli olmadığı için AYM özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğine hükmetmiştir. İşte bu hususlar belirlenmeden yapılan soruşturmalara yasaya aykırıdır. Bu düzenleme geçmişteki soruşturmaların iptalini sağlayabilir ancak gelecekte soruşturma yapılmayacağı anlamına gelmez.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.