Kamuya Alımlarda Güvenlik Soruşturması Kalktı mı?

Kamuya Alımlarda Güvenlik Soruşturması Kalktı mı?
Kamuya Alımlarda Güvenlik Soruşturması Kalktı mı?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenlik Soruşturmasının İlkeleri Belirlenmelidir

Ana muhalefet olan CHP kamuya alımlarda güvenlik soruşturması yapılmasını yargıya taşımıştı. 29 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararı ile güvenlik soruşturması yapılmasının özel hayata saygıyı ihlal ettiğine hükmedilmiştir.

Anayasaya göre memurlar ve kamu görevlilerinin anayasa ve kanunlara sadık kalması gerektiği hatırlatılmıştır.  Kamu hizmetinin etkin ve sağlıklı olarak yürütülmesi için kamu görevine atanmadan önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılması öngörülmüştür. Ancak bu durum kötüye kullanımlara açıktır.

AYM kararında temel olarak güvenlik soruşturması yapılmasının özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğini söylemişti. İşte bu konuda bir güvence sağlanmamıştır. Güvenlik soruşturması yapılırken memur adayının kişisel verileri elde edilmektedir. Ayrıca geçmişteki hayatı, sosyal ve ailevi hayatı, yakınları gibi daha pek çok kişinin özel hayatı ihlal edilmektedir. İşte bu konuda bir güvence sağlanmamıştır.

Güvenlik soruşturması yapılırken hangi bilgi ve belgelerin araştırılacağı, bu bilgilerin nasıl saklanacağı ve kimlerle paylaşılacağı, hangi mercilerin soruşturma yapabileceği gibi pek çok konu düzenlenmelidir.

Güvenlik soruşturması ile ilgili yukarıda saydığımız hususlar belli olmadığı için AYM özel hayata saygı hakkını ihlal ettiğine hükmetmiştir. İşte bu hususlar belirlenmeden yapılan soruşturmalara yasaya aykırıdır. Bu düzenleme geçmişteki soruşturmaların iptalini sağlayabilir ancak gelecekte soruşturma yapılmayacağı anlamına gelmez.

Kamuya Alımlarda Güvenlik Soruşturması Kalktı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın