Kanal İstanbul Protokolünün İptali İçin Açılan Dava Reddedildi

Kanal İstanbul Protokolünün İptali İçin Açılan Dava Reddedildi

İBB, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında gerçekleştirilen Kanal İstanbul Protokolü hakkında açılan iptal davası reddedildi.

Hukuka Uygun Bulundu

Son zamanlarda sıcak gündem maddelerinden birisi olan Kanal İstanbul Projesi hakkında 8 meslek odası iptal davası açmıştı. Dava hakkında İstanbul 8. İdare Mahkemesi kararını verdi. Mahkeme imzalanan protokolün hukuka uygun olduğunu ifade etti.

Davacı meslek odaları ise bu proje ile çevreye zarar verileceği, sit alanlarının kaybolacağı ve doğal yaşamın ciddi bir şekilde etkileneceğini ifade etmişti. Ayrıca bu protokolün imzalanmasında davalıların yetki sahibi olmadıkları da dava dilekçesinde ifade edilmişti. İdare mahkemesi ise yaptığı incelemeler neticesinde iddiaları yersiz buldu ve Kanal İstanbul protokolünün hukuka uygun olduğuna karar verdi. 

İtiraz Dilekçeleri Verildi 

Son günlerde çok sayıda kişinin kuyruk oluşturarak dilekçe verdiğini de görmekteyiz. Söz konusu dava 2018 yılında açılmıştı ve istinaf süreci ile dava görüşülmeye devam edecek. Fakat yeni itiraz süreçleri ile birlikte çok sayıda vatandaşın da sürece dahil olduğunu ifade edebiliriz. Bu itiraz dilekçelerinden bir cevap alınamaması durumunda yeni bir süreç daha başlayacak ve davalar açılacaktır. Vatandaşların bu konuda bir referandum yapılması yönünde talepleri de bulunuyor. Böylelikle halkı ilgilendiren bir konuda halka sorulması yoluna gidilmiş olacak. Ancak bu konuya henüz sıcak bakılmadığını da ifade etmek gerekir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.