Rahim Ağzı Kanserine Erkekler de Neden Olabiliyor

Rahim Ağzı Kanserine Erkekler de Neden Olabiliyor
Rahim Ağzı Kanserine Erkekler de Neden Olabiliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erkekler Çoğu Zaman Farkına Varmıyor

Rahim ağzı kanseri sık görülen kadın hastalıklarından birisi olmaya devam ediyor. Son yıllarda taramaların artırılması ile birlikte erken teşhise bağlı olarak tedavilerin oranında artış sağlandı. Böylelikle rahim ağzı kanserine bağlı ölümlerin oranı %75 gibi büyük bir seviyede düşüş gösterdi. Uzmanlar bu taramaların daha çok kişiye ulaşması durumunda %95’lere ulaşacak seviyede ölüm oranlarının azaltılabileceğini ifade ediyor. 

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsünün ise erkekler tarafından kadınlara bulaştırıldığı da araştırmalarda tespit edilen hususlar arasında yer alıyor. Çoğu zaman erkekler bu hastalığın farkına dahi varmıyorlar. Genellikle genital bölgede siğil oluşması şeklinde görülen bu rahatsızlık kadınlara cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. Bu nedenle erkeklerin de HPV aşısı olması tavsiye ediliyor.

%48’ine Geç Tanı Konuluyor

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki kadınlara konulan HPV tanısının %48’i ileri aşamada konuluyor. Bu da hastalığın tedavi edilmesini güçleştiriyor ve bu hastalığa bağlı olarak gerçekleşen ölüm riskini artırıyor. Ekonomik olarak ileri seviyede olan ülkelerde ise bu oran 4 kata kadar aşağı çekilebiliyor. İşte bu denli önemli olan bu konu hakkında vatandaşların bilinçli olmaları ve düzenli olarak kontrole gitmelerinde fayda vardır.

Rahim Ağzı Kanserine Erkekler de Neden Olabiliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın