Kar Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Ödenmez

Kar Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Ödenmez
Kar Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Ödenmez
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEB Yanıtladı

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne olumsuz hava koşulları nedeniyle ders yapılmayan Cumartesi ve Pazar günleri için ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği soruldu.

Prensip olarak hafta sonları eğitim öğretim olmasa da ilkokullarda yetiştirme kursları ile evde eğitim ve destek eğitim odası çalışmaları devam etmektedir. Bu programlarda görev yapan öğretmenler hafta sonu mesai yapmaktadır.

Öğretmenlerin ders görevini yapmış sayılacağı haller kanunla sayılmıştır. Buna göre genel veya idari izinli olmaları nedeniyle fiilen ders görevi yapılamasa da yapılmış sayılır. Söz konusu günlere tekabül eden aylık karşılığı ders, ek ders, ders niteliğindeki yönetim, hazırlık ve planlama görevleri de yapılmış sayılacaktır. Bu görevler yapılmış sayılacağı için görevlere ilişkin mali haklar kazanılacaktır.

Kar tatili olması halinde tatil izni valilikler tarafından verilmektedir. Tatilde öğretmenler ve yöneticiler de idari izinli sayılmaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki hüküm kapsamına gireceklerdir.

Ancak valilikler sadece hafta içi okul tatilin tatil edilmesi yönünde izin vermiştir. Kar tatilini takip eden Cumartesi ve Pazar günleri için açıklama yapılmamıştır. Yani hafta sonu tatili idari izin kapsamına girmemektedir.

Sonuç olarak hafta içine rastlayan kar tatilinde öğretmenler ek ders ücretine hak kazanırken, hafta sonuna denk gelen görevler için söz konusu ücretlere hak kazanılmayacaktır.

Kar Tatilinde Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Ödenmez

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın