Kart Kullananlar Dikkat: 31 Aralık’ta Puanlarınız Silinebilir

Kart Kullananlar Dikkat: 31 Aralık’ta Puanlarınız Silinebilir

Kredi kartı ve banka kartı kullanıcılarının biriken puanları 31 Aralık tarihinde silinebileceği için kullanıcılar dikkat etmelidir.

Puanlar Yıl Sonunda Silinebilir

Kredi kartı ile alışveriş yaptıkça kartta puanlar birikmektedir. Giyim, kozmetik, akaryakıt, market gibi tüm harcamalar puan kazandırır. Böylece bankalar müşterilerine bir nevi hediye kazandırmaktadır. Çünkü toplanan hediye puanlarla alışveriş yapmak mümkündür. Çoğunlukla akaryakıt ve market gibi yerlerde ise bu puanlar harcanmaktadır.Biriken puanlar genellikle bir takvim yılı içinde geçerlidir. 31 Aralık tarihinde 2019 yılı sona erdiği için puanlar da sona erecektir. 1 Ocak 2020 tarihinde bu puanlar kaybolabilecektir. 

Tüketici Kanunu'na göre satıcı ve sağlayıcılar hizmetleri hakkında tüketiciyi bilgilendirmelidir. Aralık ayının sonuna 3 hafta olmasına rağmen bazı bankalar müşterilerini bilgilendirmemektedir. Bazı bankalar ise biriken puanların nerelerde kullanılacağı hakkında müşterilerine bilgi mesajı atmaktadır. Tüketicinin bilgilendirilmesi için bankalar üzerine düşeni yapmalıdır.

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, puanlar için düzenleme yapılması gerektiğini açıkladı. Tüketicinin kazandığı hakların silinmemesi gerekir. Bunun içinse yasal düzenleme yapılmalı ve sınırsız süre tanınmalıdır.

Tüketiciler bankalarının puanlar hakkında nasıl davrandığını bilmiyorsa mutlaka puanlarını harcamalıdır. Aralık ayının sonuna gelmeden bu puanlar ile alışveriş yapılmalıdır. Böylece diğer seneye kalan puanlar yanmayacaktır. Tüketiciler risk almak yerine bir an önce puanlarını harcamalıdır. Aksi takdirde bu puanlar yanabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.