Kıdem Tazminatı Yerine Emekli İkramiyesi

Kıdem Tazminatı Yerine Emekli İkramiyesi

Kıdem tazminatının bir fon çatısı altında toplanması halinde kıdem tazminatı yerine emekli ikramiyesi ödenecektir.

Kıdem Tazminatı Fonu Kuruluyor

Sigortalı çalışanlar işten çıkarılmaları halinde yıllık çalışmaları karşılığında kıdem tazminatı almaktadır. Her işten ayrılma halinde çalışılan süreye tekabül eden kıdem tazminatı alınmaktadır. Emekli olunca da emekli ikramiyesi alınmaz. 

Hükümet tarafından kıdem tazminatı için bir fon kurulması hedefleniyor. BES’te olduğu gibi işçilerin tazminatları bu fonda birikecektir. İşçiler işten çıktığı zaman kıdem tazminatını elden almayacaktır. İşveren bu fona ödeme yapacaktır. Bireysel emeklilik fonlarında olduğu gibi belirli süre fonda kalan kişiler emekli olduklarında kıdem tazminatını toplu olarak alacaktır. İşte bu sistem hükümetin kaynak ihtiyacını da karşılayacaktır. Fondan işçilere ödeme yapılana kadar biriken para hükümet tarafından kullanılacaktır. 

2003’ten Beri Girişimlerde Bulunuyor

Kıdem tazminatı fonunun kurulması için 2003 yılından beri girişimlerde bulunuluyor. Ancak işçi temsilcileri bu yeni sisteme itiraz ediyor. Sistem kurulunca işçiler hakkını zamanında alamayacak, paraları değer kaybına uğrayacaktır. Ayrıca işten ayrılan işçi, yeni bir iş bulanan kadar kıdem tazminatı ile ihtiyaçlarını giderebiliyor. Ancak bu sistem uygulanırsa işçiler 5 parasız işten ayrılacaktır. İşten bu sebeplerden ötürü sendikalar sistemi kabul etmiyor.

Tüm bunlara rağmen Bakan Albayrak 2020 yılında emeklilik için ciddi bir reform yılı olacağını açıkladı. Bu reformlardan biri de kıdem tazminatı fonunun kurulması olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.