Korona Virüste Ölüm Oranları Düşüşe Geçecek

Korona Virüste Ölüm Oranları Düşüşe Geçecek

Korona virüs bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, virüsle ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Sokağa Çıkma Yasakları Çok Önemli

Korona virüs bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal tüm tedbirlere rağmen kovid 19’a yakalandı ve iyileşerek yeniden çalışmalara kaldığı yerden devam ediyor. Bu virüsü yaşamış bir hekim olarak verdiği öneriler herkese ışık tutuyor.

Salgının Türkiye’den önce başladığı Avrupa ülkelerinde 1-2 hafta içinde zirve görülecek ve sonrasında normalleşme başlayacaktır. bu ülkeler baz alındığında ülkemizde Mayıs sonu Haziran başı normalleşme için adımlar atılabilir. Ancak bunun için tedbirlere uymak çok önemlidir. Sokağa çıkma yasakları 2 gün bile olsa olumlu etkisi görülmektedir. 4 günlük yasaktan çok daha iyi verim almak mümkündür.

Yerli Solunum Cihazı

Korona virüsün direkt etkilediği organ akciğerlerdir. Solunum fonksiyonlarının yerine getirilmesi için solunum cihazları büyük önem taşıyor. Yerli solunum cihazı tedavilerde olumlu etki yarattığı gibi dışa bağımlılığı da azaltacaktır. 

Aşı Çalışmaları

Aşı çalışmaları kapsamında ilk olarak virüsün genetik dizini yapıldı. Virüs mutasyona uğradığı için aşı çalışmaları değişerek devam ediyor. Bakanlıkların yanı sıra bilim kuruluşları da bu çalışmaları destekliyor. Ancak beklenen sonuç henüz alınmadı.

Salgınla bizzat mücadele eden biri olan Ünal, vatandaşlara önerilerde bulundu. Mümkün olduğunca dışarı çıkılmamasını istedi. Zorunlu hallerde ise maske takılarak ve sosyal mesafeyi koruyarak dışarı çıkılmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.