Koronavirüsün Dışkı Yoluyla Bulaşabileceği Açıklandı

Koronavirüsün Dışkı Yoluyla Bulaşabileceği Açıklandı

Uzmanlar, yeni koronavirüsle alakalı güncel bir gelişme kaydetti. Buna göre solunum yolu yanında dışkıyla da hastalık bulaşabiliyor.

İshal İkinci Bulaşma Yolu Olabilir

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüsün ishal yoluyla bulaşabiliyor. Gevşek dışkısı olan ve karın bölgesinde ağrı olan hastalarla ilgili hastalık bulaştırma riski olduğunu belirten uzmanlar  durumun gözden kaçmış olabileceğini söyledi. Yeni koronavirüsün asıl bulaşma yolunun öksürme ve hapşırma ile gerçekleştiğini fakat yeni hastalarda sindirim sistemi bağlantısının es geçilebileceği açıklandı.

Benzer Vakalar Sık Görüldü

2019-nCoV yeni koronavirüsle alakalı yapılan bir medikal araştırma dergisinde, hastaların ilk iki gün ishal olduğu ve akabinde dışkısında virüs olduğu fark edilmişti. Çin ve Amerika’da benzer vakalar görüldüğü ve karınsal semptomlara sahip hastaların dışkılarında virüs bulunmasının çok önemli olduğu belirtildi. Bu tür bir çıkarıma varılması için de SARS hastalığı örnek gösterildi. Ağır solunum yolu yetersizliği yaşanan bu hastalıkta virüs idrara geçebildiği için bulaşıcı bir durum olduğu  kaydedildi.  Aynı aile içindeki üyelerin yeni koronavirüsten etkilenmelerinin de olası olduğu belirtildi.

Virüsün Dışardaki Yaşam Kapasitesi Bilinmiyor

Amerika ve birçok eyaletten gelen açıklamalarda koronavirüsle alakalı tehlikenin farklı bir boyutu ele alındı. Buna göre koronavirüsün vücut dışında ne kadar süre hayatta kaldığının bilinmediğini ve sıcaklık dereceleri açısından da  belirsizlik olduğu vurgulandı. Bu durumun yayılmayı kontrol etmede zorluklar yaşattığı  ve hızlı bir artış riski barındırdığı belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.