Kronik Rahatsızlığı Olan Öğrencilere Uzaktan Eğitim

Kronik Rahatsızlığı Olan Öğrencilere Uzaktan Eğitim

Okulların 21 Eylül tarihinde yüz yüze eğitime kademeli olarak başlayacağının açıklanmasından sonra kronik hastalığı olan öğrencilerin durumu da netleşti.

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce geçtiğimiz günlerde yüz yüze eğitim başladıktan sonra kronik hastalığı olan lise öğrencilerinin eğitim faaliyetlerini uzaktan eğitimle sürdürebileceğine ilişkin açıklama yayımlanmıştı. MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sene başı iş ve işlemlerine ilişkin illere dün gönderilen yazıda, kronik rahatsızlığı bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik olarak yapılacak işlemler ve prosedür netleşmiş oldu.

Kronik Hastalığı Olan Öğrencilere Uzaktan Eğitim Şansı

Okullara gönderilen yazıya göre, Sağlık Bakanlığı e-Nabız Sistemi'nde kronik hastalıklar listesinde hastalığı yer alan resmi ve özel ilköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, bu durumlarına ilişkin e-Nabız Sistemi'nden veya Sağlık Bakanlığınca belirlenecek diğer usullerle alacakları belge ile okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, eğitim faaliyetlerini Kovid-19 salgını süresince uzaktan eğitim ile sürdürebilme imkanı tanınıyor.

Okullarda Hazırlıklar Tamamlanıyor

Alınan karar doğrultusunda, 21 Eylül 2020 Pazartesi günü başlayacak yeni ders yılı için okullarda, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda hijyene yönelik hazırlıkların tamamlanması talep ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görevli 2000 bin denetmen tüm Türkiye genelindeki okulları denetleyerek Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu doğrultusunda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı tespit edilecek. Şuana kadar okulların yüzde 90 oranında hazır olduğu ve 21 Eylül tarihine kadar tüm okulların hazır hale geleceği ifade ediliyor.

Ders Başlama Saatlerinde Değişiklik Geliyor

Korona virüs pandemisi ise birlikte derse başlama saatleri ile ilgilide değişiklik yapılması planlanıyor. Kovid-19 salgınının etkisi, coğrafi şartlar, iklim ve çevre koşullarındaki farklılıklar ön plana alınarak gerek taşımalı sistemle taşınan öğrencilerin durumu açısından gerekse özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmeyecek ve gün ışığından daha fazla yararlanılması için valiliklerce okul saatlerinde bölgesel değişiklikler yapılacak. Tüm bu değişikliklerin 14 Eylül tarihi ne kadar netleştirilmesi ve gerekli bilgilendirilmelerin yapılması amaçlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.