KYK Borçları İçin Yeni Formül

KYK Borçları İçin Yeni Formül

KYK kredi borcunu ödeyemeyip icralık öğrencilerin borçları faizsiz alınacak ve taksitler arttırılacak.

Krediler Ödenemiyor

2019 – 2020 öğretim yılında 149 bin 368 öğrenciye burs verilirken 332 bin 258 öğrenciye öğrenim kredisi verildi. Bu sene başvurular önceki yıllara göre çok daha az oldu.

Eğitim kredisi kullanan 5 milyon gençten 400 bini borcunu ödeyemedi ve 28 bini ise icra takibine düştü. Öğrenciler aldığı kredi ile üniversite eğitimi devam ettirmektedir. Mezun olup iş bulduklarında ise borçlarını ödeyeceklerini düşünseler de maalesef tablo farklıdır. Genç işsizliğinden nasibini alan büyük bir kesim kredi borcunu ödeyemedi. Ödenmeyen borcun üzerinde bir de faiz işledi. İyice büyüyen borç icra takibine girdi. İşte bu kesim uzunca bir süredir sesini duyurmak istiyor ve çözüm bekliyor.

Faiz Kalktı, Taksit Arttı

Uzun süredir süren çalışma sonucunca bir öneride bulunuldu. Yeni sisteme göre borcun geri ödenmesinde faizlendirme yapılmayacak ve taksit sayısı arttırılarak ödeme kolaylığı sağlanacak. Şu ana kadar işlemiş faizler ve cezalar silinecek, icra takipleri durdurulacak. Yan, bir nevi af gelecek ve sadece anaparanın ödenmesi istenecek.

Üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi için köklü bir çalışma daha yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği sinyallere göre kredi kalkacak ve sadece burs verilecek. Daha fazla öğrencinin faydalanması için de KYK bursu verilecek öğrenci sayısı iki katına çıkarılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.