Liselerde İkili Eğitim Olmaması İçin Dönüşüm Tamamlandı

Liselerde İkili Eğitim Olmaması İçin Dönüşüm Tamamlandı
Liselerde İkili Eğitim Olmaması İçin Dönüşüm Tamamlandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fazladan 600 Bin Öğrenci Daha Liseli Olacak

4+4+4 sistemine geçilmesi ile okul başlama yaşı 66 aylıklara düşürülmüştü. İşte bu değişiklikten ötürü iki nesil birden okula başlamıştı. Sonradan vazgeçilen değişiklik 2020’de liseli olacakların sayısını arttırdı. Bu sene LGS’ye 600 bin öğrenci daha girecek. Yani sınavda başarılı olmak daha da zorlaşacak. Diğer yandan okulların kontenjanlarının da arttırılması gerekiyor.

MEB uzun bir zamandır okullarda sabahçı-öğlenci kavramlarını kaldırarak ikili eğitime son vermeye çalışıyordu. Ancak fazladan 600 bin öğrenci ihtimali liselerde ikili eğitim iddialarını yeniden gündeme getirdi. 

İkili Sisteme Gerek Kalmadı

600 bin öğrencinin daha sistem içinde eritilebilmesi için MEB önlemlerini aldı. İkili eğitime gerek kalmadığını açıkladı. Liselerde sınıf kontenjanları en üst seviyeye çekildi. Tüm sınıflarda 34 öğrenci eğitim görecek. Geniş olan müdür ve müdür yardımcısı odaları sınıf olarak yeniden düzenlendi. İnşaatı devam eden liselerin ise yaz döneminde tamamlanarak yeni eğitim dönemine hazırlanması hedefleniyor. Ayrıca ihtiyaca göre okullar arasında tür değişiklikleri de yapılacaktır. Bu değişikliklerle fazladan olan öğrenci sayısının eritilmesi hedefleniyor.

Ülke genelinde bir yığılma olmayacağı açıklandı. Sadece İstanbul’un bazı ilçeleri ile Kilis, Urfa ve Elazığ illerinde sorun olduğu açıklandı. İkili eğitimin ise son çare olduğu belirtildi.

Liselerde İkili Eğitim Olmaması İçin Dönüşüm Tamamlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın