Liselerde İkili Eğitim Olmaması İçin Dönüşüm Tamamlandı

Liselerde İkili Eğitim Olmaması İçin Dönüşüm Tamamlandı

Okula başlama yaşındaki değişiklikten ötürü bu sene liseye giden öğrenci sayısı arttı ve MEB gerekli tedbirleri aldı.

Fazladan 600 Bin Öğrenci Daha Liseli Olacak

4+4+4 sistemine geçilmesi ile okul başlama yaşı 66 aylıklara düşürülmüştü. İşte bu değişiklikten ötürü iki nesil birden okula başlamıştı. Sonradan vazgeçilen değişiklik 2020’de liseli olacakların sayısını arttırdı. Bu sene LGS’ye 600 bin öğrenci daha girecek. Yani sınavda başarılı olmak daha da zorlaşacak. Diğer yandan okulların kontenjanlarının da arttırılması gerekiyor.

MEB uzun bir zamandır okullarda sabahçı-öğlenci kavramlarını kaldırarak ikili eğitime son vermeye çalışıyordu. Ancak fazladan 600 bin öğrenci ihtimali liselerde ikili eğitim iddialarını yeniden gündeme getirdi. 

İkili Sisteme Gerek Kalmadı

600 bin öğrencinin daha sistem içinde eritilebilmesi için MEB önlemlerini aldı. İkili eğitime gerek kalmadığını açıkladı. Liselerde sınıf kontenjanları en üst seviyeye çekildi. Tüm sınıflarda 34 öğrenci eğitim görecek. Geniş olan müdür ve müdür yardımcısı odaları sınıf olarak yeniden düzenlendi. İnşaatı devam eden liselerin ise yaz döneminde tamamlanarak yeni eğitim dönemine hazırlanması hedefleniyor. Ayrıca ihtiyaca göre okullar arasında tür değişiklikleri de yapılacaktır. Bu değişikliklerle fazladan olan öğrenci sayısının eritilmesi hedefleniyor.

Ülke genelinde bir yığılma olmayacağı açıklandı. Sadece İstanbul’un bazı ilçeleri ile Kilis, Urfa ve Elazığ illerinde sorun olduğu açıklandı. İkili eğitimin ise son çare olduğu belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.