Mal Beyanında Bulunacak Memurlar BES Birikimlerini Bildirmeli

Mal Beyanında Bulunacak Memurlar BES Birikimlerini Bildirmeli

Şubat ayının sonuna doğru mal beyanlarını yenilemek zorunda olan memurlar BES birikimlerini de beyan edip etmeyeceğini merak ediyor.

Net Bir Hüküm Yok

Bireysel Emeklilik Sistemi devletimiz tarafından getirilen zorunlu bir tasarruf aracıdır. Belirli bir süre kalan ve prim yatıran çalışanlar bu sürenin sonunda toplu bir şekilde para alabilmekte ya da emekli maaşı alabilmektedir. Dolayısıyla burada çalışanların kenara ayırdıkları bir paranın söz konusu olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Bilindiği üzere her 5 yılda bir memurlar mal beyanında bulunmaktadır. Bu mal beyanı zorunlu olup bildirimde bulunmayanlara kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmektedir. Mal beyanında kişiler tüm birikimlerini paylaşmaktadır. Nakit para birikimlerinde ise net maaşın 5 katından fazla olması durumunda bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında BES birikiminin bildirip bildirilmeyeceği konusu araştırılıyor. Zira ifade etmek gerekir ki BES’te de nakit para birikimi yapılmaktadır. Dolayısıyla bu paranın maliki memurlar olmaktadır. Bu nedenle de mal beyanı kapsamına girmelidir. Ancak bu konuda net bir hüküm yoktur. Fakat ilerleyen zamanlar içerisinde paranın nakit olarak çekilmesi durumunda memurun mal birikimi içerisine gireceği için şimdiden paylaşılmasında fayda vardır.

Zira ilerleyen zaman içerisinde bu paranın nereden geldiği sorulabilecektir. Bunun önüne geçmek adına şimdiden mal beyanında bu hususun belirtilmesinde fayda olduğu görüşü ağırlık basmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.