Maske İhracatı Ticaret Bakanlığının İznine Bağlandı

Maske İhracatı Ticaret Bakanlığının İznine Bağlandı
Maske İhracatı Ticaret Bakanlığının İznine Bağlandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maske İhracatı Patladı

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına alması ile maske tedariki sıkıntısı yaşanmaya başlamıştı. Ülkemizde henüz vaka görülmediği için bu durum fırsata dönüşmüş ve maske ihracatı patlamıştı. 

Ancak bu durum iç piyasada olumsuz etki yarattı. Çünkü maske stoku azaldı ve fiyatlar arttı. Aynı zamanda satıcılar iç piyasaya ucuza vermektense, dışarıya pahalı satmayı tercih etti. Eğer önlem alınmazsa ülkemizde virüs salgını başlaması halinde maske sıkıntısı baş gösterebilir. Bu etkenleri baz alan Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme yapıldı. 

Ön İzne Bağlı Mallar Arttı

Koronavirüsün görüldüğü ülkeler yapılan tıbbi ve kişisel koruyucu malzemelerin ihracatı yeniden düzenlendi. İhracı yasak ve ön izne bağlı olan mallara ilişkin düzenlemede değişiklik yapıldı. İhracatı ön izne bağlı olan mallar çoğaltıldı. Salgın olması halinde ülke olarak ihtiyaç duyacağımız toz, gaz ve radyoaktif maddeden koruyan maskeler, koruyucu iş elbiseleri, kimyasallardan koruyan elbiseler, koruyucu gözlükler gibi eşyalar artık Ticaret Bakanlığından izin alınarak ihraç edilecektir.

Bakanlığın yaptığı bu değişiklikle söz konusu mallardaki stoklar gözlemlenerek izinler verilecektir. Böylece iç piyasada ürün tedariki sıkıntısı yaşanmaması ve fahiş fiyatlara satışlar yapılmaması amaçlanıyor. Olası bir salgında tedbir almak için zemin hazırlandı.

Maske İhracatı Ticaret Bakanlığının İznine Bağlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın