MEB 881 Öğrenciyi Bilim İçin Yurtdışına Gönderiyor

MEB 881 Öğrenciyi Bilim İçin Yurtdışına Gönderiyor

MEB tarafından düzenlenen YLSY programı kapsamında 881 öğrenci bilimsel gelişmeleri takip etmek için yurtdışına gönderiliyor.

Yurtdışında Eğitime Yüksek Talep Var

MEB tarafından Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (YLSY) ile yurtdışına öğrenci gönderilmektedir. Her sene yapılan bu sınava başvurular son senede yüzde 26 artış gösterdi. Öğrenciler yurtdışında eğitim görme fırsatlarını daha iyi değerlendiriyor. 

YLSY ile gönderilecek öğrenciler ALES puan üstünlüğüne göre belirleniyor. Ayrıca adayların YDS puanına da sahip olması gerekir. Bu sene başvurular alındı ve şartları sağlayan 3 bin 400 öğrenci mülakata alındı. Bu adaylardan 1100 öğrenci başarılı oldu. Seçilen adaylardan 881’i eğitim için burslu olarak yurtdışına gönderilecektir.

Bu adaylar yurtdışında burslu eğitim gördükten sonra ülkemize gelerek zorunlu hizmette bulunacaktır. Bursiyerlerden yurtdışına eş ve çocuğu ile birlikte gidenlerin sağlık harcamaları da karşılanmaktadır. Öğrenciler seçilirken sanayide millilik teması baz alındı. Yurtdışından dönen öğrenciler ülkemizde bilim insanı olarak görev yapacaktır.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri' toplantısına katılarak değerlendirmelerde bulundu. Bilim konusundaki gelişmeleri almak için yurtdışına gönderilen öğrencilerin önemini anlattı. MEB’in bu öğrencilerin daha verimli olması için neler yapabileceği üzerinde çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Böylece MEB tarafından ülkemizde bilimin yaygınlaşması için adımlar atılmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.