MEB 881 Öğrenciyi Bilim İçin Yurtdışına Gönderiyor

MEB 881 Öğrenciyi Bilim İçin Yurtdışına Gönderiyor
MEB 881 Öğrenciyi Bilim İçin Yurtdışına Gönderiyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtdışında Eğitime Yüksek Talep Var

MEB tarafından Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (YLSY) ile yurtdışına öğrenci gönderilmektedir. Her sene yapılan bu sınava başvurular son senede yüzde 26 artış gösterdi. Öğrenciler yurtdışında eğitim görme fırsatlarını daha iyi değerlendiriyor. 

YLSY ile gönderilecek öğrenciler ALES puan üstünlüğüne göre belirleniyor. Ayrıca adayların YDS puanına da sahip olması gerekir. Bu sene başvurular alındı ve şartları sağlayan 3 bin 400 öğrenci mülakata alındı. Bu adaylardan 1100 öğrenci başarılı oldu. Seçilen adaylardan 881’i eğitim için burslu olarak yurtdışına gönderilecektir.

Bu adaylar yurtdışında burslu eğitim gördükten sonra ülkemize gelerek zorunlu hizmette bulunacaktır. Bursiyerlerden yurtdışına eş ve çocuğu ile birlikte gidenlerin sağlık harcamaları da karşılanmaktadır. Öğrenciler seçilirken sanayide millilik teması baz alındı. Yurtdışından dönen öğrenciler ülkemizde bilim insanı olarak görev yapacaktır.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri’ toplantısına katılarak değerlendirmelerde bulundu. Bilim konusundaki gelişmeleri almak için yurtdışına gönderilen öğrencilerin önemini anlattı. MEB’in bu öğrencilerin daha verimli olması için neler yapabileceği üzerinde çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Böylece MEB tarafından ülkemizde bilimin yaygınlaşması için adımlar atılmaktadır.

MEB 881 Öğrenciyi Bilim İçin Yurtdışına Gönderiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın