MEB, Mesleki Eğitim Proje Okullarını Değerlendirdi

MEB, Mesleki Eğitim Proje Okullarını Değerlendirdi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bu eğitim döneminde 264 proje okulunu ziyaret ettiklerini açıklayarak değerlendirmelerde bulundu.

Mesleki Eğitim Proje Okulları Ne Durumda?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 eğitim dönemi için okullara ziyaretler yapılmaya başlandı. Ekim ve Kasım aylarında 264 proje okul ziyaret edildi ve değerlendirmelerde bulunuldu. Bu değerlendirmelere ilk kez 158 sektör temsilcisi de katıldı. 

MEB bakan yardımcısı Mahmur Özer bu değerlendirmeleri kamuoyu ile paylaştı. Bakanlığın hedeflerinin mesleki ve teknik eğitim veren okullarda kurumsal kaliteyi arttırmak için çalıştığını açıkladı. Proje okulların hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için yapılanlar değerlendirmede yer aldı. Mesleki ve teknik okullarda verilen teknik eğitimlerin hayat bulması için sektör temsilcileri ile protokol imzalandı. Böylece öğrenciler öğrendiklerini sahada uygulama fırsatı buldu. Bu nedenle okul ziyaretlerinde sektör temsilcileri de yer aldı ve hazırlanan değerlendirme raporunda onların görüşlerine de yer verildi. 

Okul ziyaretleri ile mesleki ve teknik eğitim veren proje okulların kalite güvence sistemi değerlendirildi. Değerlendirme sonuçları şu ana kadarki gelişmelerin olumlu etkisini ortaya koydu. Bu hedefe ulaşılmasında il ve okul yöneticileri, sektör temsilcileri ile öğretmenlerin katkısı da unutulmadı. 

Üretim ve sanayi sektöründe gereken nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için mesleki eğitim veren okullar büyük önem taşıyor. Ancak öğrencilerin bu okullara ilgisi az olduğu için MEB, destekleme ve geliştirmelere devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.