MEB, Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrenciler İçin Destek

MEB, Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrenciler İçin Destek

MEB tarafından özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler düşünülerek 81 ilde özel eğitim odaları hayata geçiriliyor.

200 Odaya Ulaşıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere destek eğitim odası açılması projesi daha önce hayata geçirilmişti. İlk etapta 33 ilde 79 oda açılarak pilot uygulama yapıldı. Uygulamanın başarısından ötürü şimdi de 121 oda açıldı. Böylece 81 ilde 200 destek eğitim odasına ulaşıldı. 

İlk etapta nüfus yoğunluğu fazla olan illerde çok sayıda oda açılırken, diğer illerde daha az sayıda tutuldu. Böylece odalardan daha çok sayıda öğrencinin yararlanması amaçlanıyor. Aynı zamanda bu sınıflara olan talepler belirlenecek ve yeni açılacak olan bu sınıfların illere göre dağılımları ihtiyaca göre belirlenecek. Özel öğrenim ihtiyacı fazla olan yerler için öncelikli olarak yeni odalar açılacak. 

Öğrenciler Kaynaşacak

Özel durumu olan ancak örgün eğitimine devam eden öğrenciler için bu odalar faaliyet gösterecektir. Akranları ile aynı sınıfta öğrenimine devam eden özel eğitim öğrencilerinin kaynaşması için destek eğitim odaları faaliyet gösterecek. Özel eğitim ihtiyacı olanlar diğer arkadaşlarından geride kalmamak için buralarda destekleyici eğitimler alacak.

Destek eğitim odaları özel eğitime ihtiyacı olan çocukların durumu düşünülerek oluşturuluyor. Bu odalarda az sayıdaki öğrenci ve öğretmeni bire bir eğitim alma ikanı bulacak. Öğrenciler sadece sıralara oturarak ders dinlemeye mahkum olmayacak ve aktivitelerle kendilerini geliştirebilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.