MEB Veliler İçin Korona Rehberi Yayınladı

MEB Veliler İçin Korona Rehberi Yayınladı
MEB Veliler İçin Korona Rehberi Yayınladı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuklardaki Farklılıklar

MEB tarafından çocukların eğitim hayatından uzak kalması, uzun süre evde durmaları, ilk kez bir salgın hastalık gerçeği ile yüzleşmeleri nedeniyle çocukların psikolojik olarak etkilendikleri belirtildi. Bu etkileri en aza indirmek için MEB bünyesindeki psikososyal destek hizmetleri tarafından kılavuz yayımlandı. Hem çocuklara hem de velilere önerilerde bulunuldu. 

Çocuklarda stes, endişe, korku ve üzüntü gibi duyguların görülmesi mümkündür. 5 yaş altı çocuklarda ebeveynlere fazla bağlanma, ağlama ve huzursuzluk görülebilir. 6-11 yaş grubu çocuklarda alınganlık, sinirlilik ya da kavgacı olma görülebilir. 12-18 yaş grubu çocuklar ise öfke olarak yansıyabilecektir. İşte bu belirtileri fark eden veliler harekete geçmelidir. 

Öneriler Neler?

Veliler şu anki durum hakkında gerekli bilgileri edinmeli ve çocuklarına da anlatmalıdır. Her zaman çocuklarının soru sormasına izin vermelidir. Veliler şu anki durumdan ötürü kaygılı ya da stresli görünmemelidir. Gerekli önlemleri aldıklarını anlatarak çocuklarına güven vermelidirler.

Çocukların medyadaki haberleri yakından takip etmesine izin vermeyin ve vaktinizi birlikte eğlenerek geçirin. Çocuklarınızın sıkılmasına izin vermezseniz evde geçirdikleri vakit onlara daha kısa gelecektir.

MEB tarafından bir de yetişkinler için kılavuz yayınlandı. Sağlıklı beslenme kadar medyanın sağlıklı kullanılması tavsiye edildi. Sevdiklerinizle aktiviteler yaparak paylaşımlı vakit geçirilmesi önerildi.

MEB Veliler İçin Korona Rehberi Yayınladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın