Morbid Obeziteden Kurtulmak Sadece Ameliyat ile Mümkün

Morbid Obeziteden Kurtulmak Sadece Ameliyat ile Mümkün
Morbid Obeziteden Kurtulmak Sadece Ameliyat ile Mümkün
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Morbid Obezite Nedir?

Dünya sağlık örgütüne göre vücuttaki yağ oranı kadınlarda yüzde 30’u, erkeklerde yüzde 25’i geçiyorsa hastalar obezite olarak adlandırılır. Eğer vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde ise o hastalar artık morbid obezitedir.

Obezite psikolojik etkilerinin yanı sıra tüm hastalıklara da davetiye çıkarır. Bu yüzden tedavi olmak şarttır. Obezite hastalaru spor ve diyetle sağlığına kavuşabilse de morbid obezite olanlar sadece ameliyat ile tedavi edilebilir. 

Obezite Cerrahisi

Obez kişilerde cerrahi denilince ilk ihtimal mide küçültme ameliyatlarıdır. Bu ameliyat tek tip değildir ancak hepsi kapalı ameliyat olarak yapılır. Vücut kitle indeksi 35î geçen hastalara önerilir. 40’ı geçenlerde ise zaruret sayılır.

Ameliyatlarda ölüm riski binde bir kadar azdır. Ameliyat olmayan kişinin obezite nedeniyle sahip olduğu hastalıklardan ölme ihtimali çok daha yüksektir. Ameliyatta en önemli konu ameliyat sonrası süreçtir. Çünkü hastalar artık yeni bir başlangıç yapmaktadır. Doktorun verdiği diyet listelerine uymaları gerekir. Bir öğünde bir porsiyon yemek, çok çiğneyerek, yarım saat içinde yenmelidir. Günde 2 litre su içmek gerekir. Bunun gibi kurallar yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Obezite ameliyatı olan kişilerin çevresinin desteği oldukça önemlidir. Kişiler bu süreci yakınları ile birlikte geçirecektir.

Morbid Obeziteden Kurtulmak Sadece Ameliyat ile Mümkün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın