Nöbet Eylemi Yapan Öğretmenlerden Kesinti Yapılması Hukuksuz

Nöbet Eylemi Yapan Öğretmenlerden Kesinti Yapılması Hukuksuz
Nöbet Eylemi Yapan Öğretmenlerden Kesinti Yapılması Hukuksuz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sendikal Faaliyet Kapsamında 

Danıştay Başkanlığı sendikal faaliyet kapsamında nöbet görevini öğle arasında yerine getiremeyen öğretmenlerin ücretinden kesilmesi işlemini hukuka aykırı buldu. Öğretmenlerin nöbet görevini öğle saatleri arasında yerine getirmeme kararı almasının örgütsel bir özgürlük olduğunu dile getiren Danıştay faaliyetleri sendikal faaliyet olarak kabul etti. Ayrıca öğretmenlerin ihtiyaçlarını gidermek için nöbeti devredebilecekleri ya da kısa aralar verebilecekleri Danıştay tarafından belirtildi. Bu nedenle ücret kesintisinin yapılması ya da ücretin tamamen ödenmemesi gibi bir durumun mümkün olmayacağı ifade edildi.

Öğretmenler öğle arasında nöbet görevini yerine getirmeyerek bir sendikal faaliyet icra etmişlerdi. Ancak bunun dışında kalan zamanlarda nöbet görevlerini tam olarak yerine getirmişlerdi. Bazı okullar ücretlerin bir kısmını öderken bazı okullar ise tamamını kesme yoluna gitmişti. İşte bu durum karşısında açıklan davada karar verildi. Verilen kararda alınamayan ücretlerin faizleri ile birlikte ödenecek olması kararlaştırıldı. Dolayısıyla bu faaliyetten idarenin zararlı çıktığını ifade edebiliriz.

Verilen bu karar diğer emsal durumlarda da örnek teşkil edecektir. Dolayısıyla idareler bundan sonra karar verirken daha dikkatli bir şekilde davranacaklardır. Böylelikle idarenin kayba uğramasının önüne geçilmiş olunacaktır. İdarelerin de bu konuda bakanlıklar tarafından bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

Nöbet Eylemi Yapan Öğretmenlerden Kesinti Yapılması Hukuksuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın