Öğretmenler Seyahat İzin Kurulunda Görevlendirilebilir mi?

Öğretmenler Seyahat İzin Kurulunda Görevlendirilebilir mi?
Öğretmenler Seyahat İzin Kurulunda Görevlendirilebilir mi?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurulda Kimler Görevlendirilebilir mi?

Korona virüs vakalarının artış göstermesi ile 28 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı kararı ile şehirlerarası toplu taşıma araçları ile sefer yapılması yasaklanmıştı. Sadece istisnai durumlardaki vatandaşlara seyahat izin belgesi almaları kaydıyla izin verilecektir. Bu ihtiyacı karşılamak için illerde Seyahat İzin Kurulları oluşturuldu. Seyahat etmek isteyenler buralara yazılı başvuru yaparak kabul edilirse izin alabilecektir.

Yayınlanan genelge ile kurulacak olan kurulun ayrıntıları da netleşti. Vali ve kaymakamlık bünyesinde bu kurullar kurulacaktır. Kurullarda emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi bulunacaktır. Meslek odası temsilcisi yoksa sivil toplum temsilcisi katılım sağlayacaktır. Kurulun başkanlığını belirlenen kamu görevlisi yapacaktır. 

Her Memur Kurul Başkanı Olabilir

Kamu görevlilerinin unvan ya da görev ayrımı olmaksızın bu kurullarda başkan olarak görevlendirilmesi mümkündür. İşte bu nedenle kurullarda görevlendirilecek olan başkanın meslek grubuna ilişkin ayrım yapılmamaktadır. Öğretmenler, okul yöneticileri veya diğer memurların kurullarda başkan olarak görevlendirilmesi için hiçbir engel yoktur. 

Kurullarda görev yapacak olan üye personellerin nitelik ve unvanları belirlenmiştir. Üyeler bu kriterlere göre belirlenmektedir. Ancak kurul başkanı seçiminin ucu açıktır. Kim uygun görülürse onu görevlendirmek mümkündür. Bu görevlendirmelere vali ya da kaymakamlıklarca yapılacaktır.

Öğretmenler Seyahat İzin Kurulunda Görevlendirilebilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın