Öğretmenlik Meslek Kanunu Cumhurbaşkanlığına Sunuldu

Öğretmenlik Meslek Kanunu Cumhurbaşkanlığına Sunuldu
Öğretmenlik Meslek Kanunu Cumhurbaşkanlığına Sunuldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanun Taslağı Hazırlandı

Öğretmenler ve okul yöneticilerinin tabi olacağı öğretmenlik meslek kanunu için taslak hazırlandı. Atanma, çalışma şartları, görevde yükselme, özlük hakları gibi hususlar bu kanunla düzenlenecektir. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Genel kurulunda milli eğitim bakanlığının bütçesini açıkladı. 2020 yılı hedefleri de bu konuşmada açıklandı. Okulu terkin azaltılması, öğrencilerin barınma sorunlarının giderilmesi, tekli eğitimin her yerde yayılması, okul öncesi eğitime katılımın arttırılması, mesleki eğitim imkanlarının arttırılması, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin arıttırılması hedefleri üzerinde çalışılacak.

Uzun süredir gündemde olan öğretmenlik meslek kanunu da Bakan Selçuk’un gündem maddeleri arasında yer aldı.  Kanunun taslağının bakanlık tarafından tamamlandığı ve cumhurbaşkanına sunulduğu açıklandı. Gerekli bürokratik sürecin tamamlanması ile kanun çıkacaktır. 

Öğretmeni Güçlendirme Hedefleri

Bakan Selçuk’un konuşmasındaki satır başlarının çoğunu öğretmen oluşturdu. Güçlü öğretmen, güçlü gelecek mottosu ile atılacak olan adımlar paylaşıldı. Öncelikle değişime öğretmenleri değiştirerek başlayacaklarını açıkladı. Genç öğretmen kadrosunun yeniden yetiştirileceği ve veriye dayalı yönetim anlayışının benimseneceği belirtildi. 

Diğer yandan güvenli eğitim için yapılan çalışmaların verimliliği önümüzdeki ay açıklanan verilerle belli olacak. Böylece madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan gençler korunacaktır. Bir yandan da okullardaki teknik donanım arttırılmaya devam edecektir. böylece öğrencilere daha verimli eğitim için hem okullar hem de öğretmenler desteklenecektir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Cumhurbaşkanlığına Sunuldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın