Okul Öncesi Eğitime Ayrılan Bütçe 2 Katına Çıktı

Okul Öncesi Eğitime Ayrılan Bütçe 2 Katına Çıktı

Kadınların istihdamında yaşanan iyileşme ile birlikte okul öncesi eğitime ayrılan bütçe de artmaya başladı.

Okullaşma Oranı Arttı

Ülkemizde okul öncesi eğitim zorunlu olarak tutulmazken giderek daha da yaygın bir hal almaya başladı. Gerek çalışan kadınların daha rahat bir şekilde işe gidebilmeleri gerekse de çocukların zeka gelişimlerinin daha iyi bir şekilde sağlanması adına okul öncesi eğitim büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda TÜİK istatistiklerine bakıldığında 2014’ten bu yana okullaşma oranında artış yaşandığı gözlemlenmektedir. Zira 2014 yılında okullaşma oranı %66 seviyesinde iken 2018 yılında bu sayı %85,2 oranına kadar yükselmiştir.

Okullaşma oranının artması ile birlikte okul öncesi eğitime ayrılan bütçede de bir artış gerçekleşti. Ancak bu artış okullaşma oranındaki artıştan daha yüksek bir oranda gerçekleşti. Öyle ki son 5 yıl içerisinde okul öncesi eğitime ayrılan bütçe miktarı 2 katına çıktı. Dolayısıyla öğrenci başı harcanan parada da artış yaşandı.

Tüm okul harcamaları içerisinde okul öncesi eğitimin payı da artış gösterdi. Bu kapsamda okul öncesi eğitime harcanan tutarın oranı %5,4’ten %6,2 seviyesine yükseldi. Bunda okullaşma oranının artması ve insanların daha bilinçli davranması etkili oldu. aynı zamanda kadınların istihdama daha çok katılmaları da bu rakamları etkileyen unsurlar arasında yer aldı. İlerleyen yıllar içerisinde de bu rakamların daha çok artması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.