Şizofreni Riski Köpekli Evlerde Daha Az

Şizofreni Riski Köpekli Evlerde Daha Az

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları şaşırtıcı bir şekilde köpekli evde yaşamanın şizofreni hastalığına yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koydu.

Beyin Kimyasını Değiştiriyor

Evde kedi veya köpek beslemenin şizofreni hastalığı ile arasındaki bağ ABD’de bir hastanede çalışan uzman doktorlar tarafından araştırıldı. Araştırmada 18 ile 65 yaş arasında olan kişiler incelemeye alındı. Bu kişilere ilk 12 yıllık hayatlarında evlerinde kedi veya köpek besleyip beslemedikleri soruldu. Kedi veya köpek besleyenlerin ilerleyen yıllarda şizofreni hastalığına yakalanma riskinin %24 daha az olduğu gözlemlendi. 

Bu araştırmanın daha da derinleştirilmesi ve geliştirilmesi ortak kanaatler arasında yer alıyor. Zira şizofreni hastalığını etkileyen daha pek çok yan unsur bulunuyor. Ancak havyan beslemenin beyin kimyasını etkilediği artık büyük ölçüde kabul görmüş durumdadır. Bir taraftan da hayvanlardan bulaşacak olan hastalıklar ya da alerjik reaksiyonlar da tıp dünyasının temkinli yaklaştığı konular arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu konuda uzmanların dahi tam olarak görüş birliği sağlayamadığını ifade etmek gerekir.

Ancak modern yaşam içerisinde çocukların doğa ile giderek daha ayrı kalmaları çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkilediği su götürmez gerçeklerden birisidir. İşte bu nedenle çocukların mümkün olduğunca hayvanlar ile daha içli dışlı bir yaşam sürmeleri son derece önemlidir. Bu nedenle köy yaşantısından tamamen kopulmaması ve bir ayağın da köyde kalmış olması çocuk gelişimi için önemlidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.