Okul Yöneticileri Şartları Sağlıyorsa İstediği Zaman Emekli Olabilir

Okul Yöneticileri Şartları Sağlıyorsa İstediği Zaman Emekli Olabilir

Okul yönetici olarak görev yapanlar emeklilik şartlarını sağlıyorsa emekli olmak için Haziran ve Temmuz ayları dışında da talepte bulunabilecektir.

Yöneticilerin Emekliliği

Bir okulda yönetici olarak görev yapan kişilerin emeklilik şartları Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenmiştir. Bu kararnamede öğretmenlerin emeklilik işlemlerinin Haziran ve Temmuz ayında yapılacağı belirtilmiştir. Söz konusu 2 ay dışında emekli olmak isteyenler belirli şartları sağlamalıdır. Aynı il sınırları içinde emekli olmak isteyen öğretmenle aynı sınıf ve branşında öğretmen fazlası olmalıdır. Böylece emekli olan öğretmenin yeri doldurulabilecektir. Eğer öğretmen fazlası yoksa emeklilik işlemleri yaz ayına kadar ertelenecektir. 

MEB tarafından öğretmenlerin emeklilik işlemleri için valiliklere yeti devri yapılmıştır. Valilikler tarafından yayınlanan genelgede ise Haziran ve Temmuz ayı dışında emekli olmak isteyenler için aranan şartlardan yöneticiler istisna tutulmuştur. Çünkü yöneticilik sınıf ve branş şartına bağlı değildir. Emekli olan yöneticinin yerine diğer branştaki bir yönetici atanabilmektedir. Yani bu hükme göre okul yöneticilerinin emekli olması için bir zaman şartı yoktur. Emekli olma şartlarını sağlamaları halinde her zaman emeklilik isteğinde bulunabilirler.

Kurucu müdür, müdür vekili ya da müdür yetkili öğretmen olarak görev yapanlar söz konusu istisnadan yararlanamazlar. Çünkü bu kişiler asli olarak okul yöneticisi değildir. Vekil olarak bu görevi yapmaktadırlar. Vekil oldukları görevden emekli olmaları ise mümkün değildir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.