Önümüzdeki Günlerde Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Ödenecek mi

Önümüzdeki Günlerde Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri Ödenecek mi

Eğitime 1 hafta tatil ve sonrasında uzaktan eğitimle devam edilmesi halinde öğretmenlerin ek ders ücretleri nasıl olacaktır?

Ara Tatilde Ek Ders Ücreti

Öğretmenler haftalık ders yükünü doldurması halinde fazladan girdiği dersler için ek ders ücretine hak kazanmaktadır. Bu ücret sadece fiilen girilen dersler karşılığı ödenir. Hangi tatillerde ek ders ücreti ödeneceği konusunda hem yönetmelik hükümleri hem de MEB görüşleri mevcuttur.

Ek ders ücretleri sömestr tatilinde ödenirken, yaz tatillerinde ödenmemektedir. Kar tatili ile ara tatillerde de ek ders ücretlerinin ödenmesine devam edilir. Eğitimde ara tatil modeli ilk kez bu 2019-2020 eğitim yılının güz döneminde uygulanmıştır. Bu dönemde öğretmenlerin ek ders ödemesi yapılmıştır. 

MEB tarafından yapılan açıklamalarla 16- 20 Mart tarihlerinde ara tatil yapılacaktır. İşte bu tarihler için öğretmenlere ek ders ücretleri ödenecektir. MEB Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması da bu yöndedir. 

Uzaktan Eğitim Halinde Ek Ders Ücreti Ödenecek Midir?

Uzaktan eğitim halinde her sınıf seviyesi için sadece belirli öğretmenler görev yapacak, diğerleri ise izinli olacaktır. İzinli oldukları bu dönem için maaşları işlemeye devam edecektir.

Ancak ek ders ücreti fiilen derse girmeye bağlıdır. Öğretmenler bu dönemde hiç derse girmeyeceği için böyle bir ücrete hak kazanamayacaklardır. Bakan Selçuk’un ek ders açıklaması da sadece ara tatil ile sınırlıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.