Otomotiv Devleri Türkiye’de De Üretime Ara Verdi

Otomotiv Devleri Türkiye’de De Üretime Ara Verdi

Korona virüs nedeniyle dünyanın pek çok yerindeki fabrikalarında üretimi durduran otomotiv markaları, Türkiye’de de üretime ara verme kararı aldı.

Fabrikalar Kapanıyor

Korona virüs salgının dünyayı ciddi şekilde etkisi altına alması üzerine otomotiv devleri üretime ara verme kararı almıştı. İlk olarak Çin’de uygulanmaya başlanan karar daha sonra Avrupa’da da uygulanmaya başlandı. Böylece fabrikalardaki çalışanların bir araya gelmesi önlenmektedir. Bu süreçte virüs nedeniyle insanlar dışarı çıkmadığı için otomotiv alım satımlarında da talep yoktur. Fabrikalar işçi sağlığı ve piyasa koşullarını düşünerek faaliyetine ara vermekte bir sakınca görmemektedir.

Ülkemizde de Marmara Bölgesi otomotiv fabrikalarının yoğunlukla bulunduğu yerlerdir. Korona virüs salgının ülkemizde de görülmesi nedeniyle çok sayıda uluslar arası marka üretime ara verme kararı aldı. 

Toyota, Ford, Fiat, Karsan, Honda, Hyundai, Renault, Mercedes Benz markaları fabrikalarında üretimi durdurma kararı aldı. Ayrıca bu markalara yedek parça üreten fabrikalar da üretime ara verdiği için üretimde devamlılık sağlanamamaktadır. Dolayısıyla şu dönemde üretime ara vermek daha avantajlıdır. 

Yalnızca Bursa’daki Tofaş fabrikası üretime devam etmektedir. Fabrikalarda alınan önlemler ile çalışanlar üretime devam edecektir. Bu fabrikada dünyaya ihraç edilen araçlar üretilmektedir. 

Çalışanlara İzin

Fabrikalarda çalışan işçilere belirli süre ile ücretsiz izin verildi. Kritik noktalarda görev yapanlar ise evden çalışmaya devam edecekler. Markaların yöneticileri ile büro çalışanları görevlerini evden yapacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.