YÖK Üniversitelere Uzaktan Eğitim İçin Yazı Gönderdi

YÖK Üniversitelere Uzaktan Eğitim İçin Yazı Gönderdi

Üniversiteler tarafından Pazartesi günü başlayacak olan uzaktan eğitimin ayrıntıları YÖK tarafından üniversitelere bildirildi.

Yaz Okulu ile Telafi Edilecek

Üniversiteler 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime başlayacaktır. 18 Mart 2020 tarihinde YÖK’ün yaptığı toplantı ile bu sürecin ayrıntıları belirlendi. Buna göre derslerin teori kısmı uzaktan eğitim ile öğrencilere verilecektir. Uygulama eğitimleri için akademik takvimin uygun olduğu zamanda yoğunlaştırılmış eğitim verilecektir.

Eğer kovid 19 salgını sona ererse yaz döneminde örgün olarak eğitime devam edilecektir. Bu süreçte eğitimler yoğunlaştırılmış olarak verilerek tatilin bir kısmı yine öğrencilere bırakılacaktır. Eğitimlerin diğer eğitim dönemine aksamaması hedefleniyor.

İlk defa uzaktan eğitim verecek olan öğretim elemanları için Anadolu Üniversitesinin hazırladığı dokümandan yararlanılacaktır. Uzaktan eğitim sistemi yetersiz olan üniversitelere İstanbul, Anadolu ya da Atatürk Üniversiteleri tarafından destek verilecektir. Bu üniversiteler AÖF sürecinden ötürü uzaktan eğitimde başarılıdır. Süreç üniversitelerin işbirliği ile yeterlidir. 

Kıbrıs’taki Öğrenciler İçin Düzenleme

Yapılan düzenlemeler kapsamında YÖK tarafından KKTC’de bulunan üniversitelere de yazı gönderildi. KKTC’de eğitim gören öğrencilerin denklik işlemleri için Kıbrıs’a gelmelerine gerek olmadığı belirtildi. Kıbrıs’taki salgının boyutları ülkemize nazaran çok daha büyüktür. Bu yüzden Kıbrıs’a gitmek konusunda YÖK sınırlama getirmiştir.

Öğrenciler uzaktan eğitim süreci için okulları tarafından yapılacak olan duyuruları yakından takip etmelidir. Böylece süreçten haberdar olabilir ve derslerden geri kalmazlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.