Özel Güvenlikçilere 3 Bin Lira Maaş Verilsin Teklifi

Özel Güvenlikçilere 3 Bin Lira Maaş Verilsin Teklifi

Özel güvenlikçilik görevinin zor olması ve can güvenliği riski bulunmasından dolayı maaşlarının alt sınırının 3 bin lira olması teklif edildi.

Özel Güvenlikçiler Arasında Mali Haklar Eşit Değil

Özel güvenlikçiler asgari ücret ile çalışmaktadır. Ancak vardiyalı çalıştıkları için aile hayatı ya da sosyal yaşamları olamıyor. Daha da ötesi can güvenlikleri bulunmuyor. Asgari ücret+AGİ dışında mali hakları da yok. Bu yüzden güvenlikçiler yeni bir iş buldukları zaman işten ayrılıyorlar. İşte bu durumda güvenlik şirketleri çalışan bulmakta zorlanıyor ve çalışanlar da kalıcı olmuyor. Bu sorunu çözmek isteyen bir şirket hükümete yasa çıkarılarak güvenlikçilere 3 bin lira ücret ödenmesini teklif etti. Böylece kalıcılığı sağlamak hedefleniyordu. 

Olaya dahil olan Güvenlik İş Sendikası kamuda çalışan güvenlikçilerin haklarını hatırlattı. Oysaki kamuda çalışan bir güvenlikçi 3.500 lira maaş alıyor. Ayrıca izin, fazla mesai, eğitim ve çocuk yardımı, bayram ikramiyesi gibi ek haklara da sahip olabiliyorlar. Aynı işi yapmasına karşın özel sektördeki güvenlikçi ile kamudaki güvenlikçi arasında mali ve özlük hakları arasında büyük fark bulunuyor.

Bu sebeplerden ötürü sendika kanuna gerek olmadan ücretlerin yükseltilebileceğini hatırlattı. Sendika ile özel güvenlik şirketi tarafından güvenlikçiler için ücretlerin yükseltilmesi için çalışmalar başlatıldı. Çalışma olgunlaştığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulacak. Böylece güvenlik görevliliğinin daha cazip olması hedefleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.