YÖK’ten Üniversitelere Uyarı: Yemek Ücretleri Makul Olsun

YÖK’ten Üniversitelere Uyarı: Yemek Ücretleri Makul Olsun
YÖK’ten Üniversitelere Uyarı: Yemek Ücretleri Makul Olsun
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğrenciler İçin Yemek Sorun Olmamalı

İstanbul Üniversitesinde yemek ücretlerinin fahiş düzeyde artmasından ötürü öğrenciler bir süredir eylem yapıyordu. Üniversitede sabah kahvaltısı kaldırılmış ve günde 3 olan yemek hakkı bire düşürülmüştü. Bir öğün yemek ücreti 2016’dan beri 1.5 liradan 3.5 liraya yükseldi. Öğrenciler ikinci bir öğün yemek yemek istediklerinde ise 18 lira ödemesi gerekiyor. Bu fiyat dışarıda yemek yemekten bile pahalı bir tarifedir. İşte bu düzenleme üniversite öğrencileri tarafından kabul edilmedi ve bir süredir öğrenciler eylem yapıyor.

Yaşanan bu gelişmelerden dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yüksek öğretim kurumlarındaki yemek ücretleri hakkında üniversiteler uyardı. Yemek öğrenciler için bir sorun olmaktan çıkmalıdır. Üniversiteler makul yemek fiyatları koymalıdır. Her üniversitenin geliri, döner sermayesi farklı olduğundan bir standart getirilemese de üniversiteler makul olmaya özen göstermelidir.

Saraç, YÖK olarak üniversiteler müdahale edemeyeceklerini söyleyerek, teklifte bulunduklarını belirtti. Vakıf üniversitelerinin hem idari hem mali açıdan özerk olduğunu söyleyerek müdahale edemediklerini açıkladı. Ancak bundan sonraki dönemde üniversitelerin yemek ücretleri YÖK tarafından duyurulacak. Böylece öğrenciler okudukları okullardaki yemek ücretlerini önceden öğrenebilecektir.

YÖK tarafından üniversiteler gönderilen bu teklifin yemek ücretlerini nasıl belirleyeceği ise henüz bilinmiyor. İstanbul Üniversitesi öğrencileri yeni düzenlemelere göre eyleme son verebilecektir.

YÖK’ten Üniversitelere Uyarı: Yemek Ücretleri Makul Olsun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın