Pandemi Sonrasında Korkutan Rakam

Pandemi Sonrasında Korkutan Rakam

Pandemi sonrasında normalleşme adımları atılsa da satışları hiç olmadığı kadar düşen birçok esnaf ve markanın kepenk kapatmaya başladığı görülüyor.

Corona virüsü salgını nedeniyle satışlarından tarihte görülmemiş bir oranda azalmaya yaşayan esnaf ve markalarda kapanmaların son dönemde hız kazandığı görülüyor. Son derece işlek olan ve yüksek satış rakamlarına ulaşılan caddelerde uzun yıllardır hizmet veren hazır giyim markaları şubelerini birer birer kapatırken, esnaf ve sanatkâr için durum pek iç açıcı görünmüyor. İş yeri ve markaların kapanması ile ilgili olumsuz tablonun özel internet sitelerinin verilerine de yansıdığı görülüyor. 

2020 yılı Temmuz ayına ait ilk 15 günlük satılık iş yeri ilanı sayısının 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 51 arttığı görülüyor. Bu artış oranı ise 2020 yılı haziran ayında ise yüzde 77 gibi son derece yüksek bir oranda gerçekleşmişti. Ayrıca TESK tarafından açıklanan verilere göre haziran ayında 7 bin 222 esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı yer alıyor. Diğer taraftan yeni iş yeri başvurularının da hiç olmadığı kadar düşük seviyelerde seyrettiği görülüyor. Sektör temsilcileri, gerekli önlemlerin alınmadığı ve desteğin sağlanmadığı takdirde iş yeri kapanma çok daha yukarı seviyeye çıkmasından büyük rahatsızlık duyduklarını belirtiyor.

Son 5 Yılın Haziran Rekoru Geldi

TESK tarafından açıklanan verilerine göre, Türkiye’de 2020 yılının ilk 6 aylık dönemi göz önüne alındığında 3 bin 4 esnaf odasına kayıtlı 1 milyon 906 bin esnaf ve 2 milyon 58 bin adet iş yeri bulunduğu bilgisi verildi. Bu doğrultuda 2020 yılının ilk 6 aylık diliminde gerçekleşen verilere göre ülkemizde kapanan iş yeri sayısının 35 bin 965 olarak gerçekleşti ifade ediliyor. Söz konusu rakam haziran ayında ise 7 bin 222 adet olarak kayıtlara geçti. Haziran ayı kapanan iş yeri sayısı son 5 yılın en yüksek haziran ayı rakamları olarak dikkat çekiyor.

Esnafların bu noktada en önemli sıkıntısının kira ödeme konusunda yaşadıkları zorluk oluyor. Bazı mülk sahiplerinin normalleşme ile birlikte kiralara çok yüksek zam talepleri olduğu bilgisi veriliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.