Partner Sayısının Artması Kanser Riskini Artırıyor

Partner Sayısının Artması Kanser Riskini Artırıyor

Türkiye, İngiltere, Avusturya ve Kanada gibi ülkelerden uzman araştırmacıların katılımı ile yapılan araştırmalarda cinsel partner sayısı ile kanser riski arasında bir bağlantı kuruldu.

Araştırmanın Derinleştirilmesi Gerekiyor

Erkek ve kadın denekler üzerinde yapılan araştırmada cinsel partner sayısı ile kanser riski arasındaki ilişki araştırıldı. Buna göre erkek deneklerde cinsel partner sayısı 10’dan fazla olanların tek partneri olmuş ya da hiç olmamış kişilere göre kansere yakalanma riskinin %64 fazla olduğu tespit edildi. Kadınlarda ise bu oran %91 seviyesinde gözlemlendi.

Araştırmada tespit edilen hususlardan birisi de cinsel partner sayısının çok olmasıyla alkol ve sigara tüketiminin de doğru orantılı olduğu idi. Bu nedenle kansere neden olan hususun sigara veya alkol de olabileceği düşünülüyor. Araştırmanın daha net sonuçlar verebilmesi için araştırmanın derinleştirilmesi gerektiği görüşü beyan edildi. Ayrıca kanser çeşidinin fazla olmaması nedeniyle kanser çeşidi ile ilgili de bir kırım noktası elde edilemedi.

Katılımcıların ortalama yaşı 64 olarak açıklandı. Bu kişilerin 3’te 2’si evli iken 3’te 1’inin bekar olduğu belirlendi. Toplam katılımcı sayısı ise 5.722 olarak açıklandı. Araştırmaya katılan erkeklerin %22’si 10’dan fazla cinsel partneri olduğunu ifade ederken kadınlarda bu oran %8 olarak açıklandı. Araştırmayı yapan uzmanlar kadınlarda kanser riskinin daha yüksek oranda olmasının ilginç olduğunu ifade etti. Bunun nedeninin cinsel hastalıkların kansere neden olma ihtimalinin kadınlarda daha yüksek olduğu açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.