Petrol Üretimini Azaltma Kararı Alındı Fiyatlar Arttı

Petrol Üretimini Azaltma Kararı Alındı Fiyatlar Arttı

Petrol üretimi yapan OPEC ülkeleri aldıkları karar ile günlük petrol üretimini azaltma kararı aldı ve bu da petrol fiyatlarının artmasına neden oldu.

Pompaya Yansıyabilir

OPEC ülkeleri olarak bilinen ve petrol üretimi yapan ülkeler yaptıkları bir toplantıda petrol üretimini kısma kararı aldı. Bu kararın hemen ardından uluslar arası piyasada Brent tipi ham petrolün fiyatı %3,6 oranında artış gösterdi. Ülkemizde henüz petrol fiyatlarına zam gelmezken kısa bir süre içerisinde pompaya yansımasının olacağı tahmin ediliyor. 

Bu gelişmelerin ardından ham petrol fiyatları haziran ayından bu yana en yüksek artışı göstermiş oldu. Ülkemizde benzin ve motorin fiyatlarının oldukça yüksek seyrettiğini de ifade edebiliriz. İşte bu nedenle en kısa sürede tedbir alınması gerekmektedir. Suriye’de devam eden iç savaşın boyut değiştirerek diğer ülkeleri de içerisine alması ile petrol üretimi ciddi manada etkilendi. Bununla birlikte ülkeler arasında yaşanan ambargolar ve ticaret savaşları da petrol fiyatlarını artıran unsurlar arasında yer aldı.

Petrol üretimi yapan İran gibi ülkelerde dahi petrol fiyatlarının artış göstermesi ve buna bağlı olarak sokakların karışması da ilginç noktalardan birisidir. İlerleyen süreçte normalleşme yaşanması arzu ediliyor ancak küresel güçlerin bu yönde bir niyetlerinin olduğunu gözlemlemek mümkün görünmüyor. Ülkemiz ise kısıtlı petrol üretim imkanı ile bu gelişmelerden en çok etkilenen ülke olmaya devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.